Yeşil Yol Filmi Kaç Ödül Aldı?

  • 21 Mart 2020
  • 3.676 kez görüntülendi.
Yeşil Yol Filmi Kaç Ödül Aldı?

Yeşil Yol’un Hikayesi

Orijinal adı “The Green Mile” olan Yeşil Yol 1999 yılı Amerika Birleşik Devletleri yapımıdır. Yazar Stephen King’in aynı adlı isimli kitabından yola çıkılarak sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Frank Darabont yapmıştır. Hikaye ise 1932 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde geçmektedir. Türü dram olan bir film Yeşil Yol. Başrolde karakteri John Coffey iki tane küçük kız çocuğunun ölümünden sorumlu tutulup idama mahkum edilir.

Yeşil Yol’un Hikayesi

Başrol karakteri hapishanenin başgardiyanı Paul Edgecomp ile zaman içerisinde diyaloglarını geliştirirler. Yeşil Yol filmi konusu buradan sonra başlar. Başgardiyan Paul mesane iltihabıdır ve John onu iyileştirebileceğini söyleyerek ona dokunur.

Mucizevi bir şekilde Paul iyileşir ve olaylar bundan sonra gelişir. John Tanrı tarafından gönderilen bir mucizedir. Ölü bir fareyi hayata geri döndürür, tümörlü bir kadını iyileştirir. Yeteneği aracılığıyla suçsuz olduğunu, asıl suçlunun kim olduğunu Paul’e gösterir. Hapishanedeki gardiyanlar ile John arasında unutulmaz eşsiz bir bağ oluşur.

 Yeşil Yol Oyuncuları Kimlerdir?

Başgardiyan Paul Edgecomb rolünde Tom Hanks, John Coffey rolünde Michael Clarke Duncan, gardiyan Brutus Brutal Howell rolünde David Morse, acımasız gardiyan Percy Wetmore rolünde Doug Hutchison, Paul’ün eşi rolünde Bonnie Hunt rol almıştır.

Yapımın başından sonuna hikayeyi anlatan Paul Edgecomb karakterinin yaşlılığını ise Dabs Greer canlandırmıştır. Bu yapım Dabs Greer’in rol aldığı son yapımdır, bundan sonra elli yıllık sinema hayatına veda etmiştir.

Yeşil Yol Oyuncuları Kimlerdir?

Tom Hanks Esaretin Bedeli adlı yapımda rol almayı daha önce reddettiği için kendini yönetmene borçlu hissetmiştir. Borcunu ödemek adına Yeşil Yol projesinde rol almayı kabul etmiştir. Yeşil Yol toplamda 188 dakikalık bir yapımdır. Bu süre boyunca bütün oyuncular çok iyi performans göstererek birçok ödüle sahip olmuşlardır.

 Yeşil Yol Filmi Hangi Ödülleri Almıştır?

Yeşil Yol adlı yapım birçok dalda pek çok ödüle aday oldu ve yine pek çok ödülü topladı.

  • 2000 yılında “Saturn Ödülleri” organizasyonunda “
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Michael Clarke Duncan,
  • “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Patricia Clarkson ödül almıştır.
  • Ayrıca Yeşil Yol “En İyi Aksiyon/ Gerilim/ Macera Yapımı” ödülünü almıştır.
  •  Yeşil Yol yine 2000 yılında “Broadcast Music Incorporated Film & TV Awards” de “En İyi Müzik” ödülünü Thomas Newman almıştır.
  • “Black Reel Ödülleri”nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü yine Michael Clarke Duncan almıştır.
  • “Blockbuster Entertainment Ödülleri”nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü Tom Hanks kazanmıştır.
  • Yönetmen Frank Darabont 2000 yılında “Broadcast Film Critics Associations Ödülleri” dalında “En İyi Sinema Uyarlaması” ödülünü almıştır.

Yeşil Yol Filmi Hangi Ödülleri Almıştır?

2000 yılında Yeşil Yol yapımı “Favorite All- Around Motion Picture” ve “Favorite Dramatic Motion Picture” ödüllerini kazanmıştır. Ayrıca yapım “Screen Actors Guild Awards” ve “MTV Movie Awards” gibi uluslararası ödül veren organizasyonlara da aday gösterilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Virüs Filmleri: Salgın Hastalıkların İşlendiği 3 Film

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ