bunuizledinmi.comEmniyet’in en önemli birimlerinden Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Erdal Çetinkaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevden alındı…..

Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Erdal Çetinkaya, görevden alınması sonrası yıllık izine ayrılırken yerine Emniyet İstihbarat Başkan Yardımcısı Faruk Aydın getirildi.

T24’ün aktardığı habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü karargâhında dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından sürpriz atamalar gerçekleştirildi. Özellikle bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçların yanı sıra hedef kişi ya da kişiler hakkında operasyonel birimlere veri tespiti yapan Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nin başında bulunan Erdal Çetinkaya, Bakan Soylu’nun talimatı ile görevinden alındı. Çetinkaya, yıllık izine ayrıldı.

Daha önce Emniyet İstihbaratı’nda görev yapan ve 15 Temmuz Darbe denemesi sürecinde dönemin Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Engin Dinç’in yardımcısı olan Çetinkaya, sonrasında Siber Suçlar Dairesi Başkan Yardımcılığı’na kaydırıldı. Aynı daireye başkan olan Çetinkaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakın çalışma ekibinde yer aldığı biliniyor.

Çetinkaya’dan boşalan Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı görevine ise Emniyet İstihbarat Başkan Yardımcısı Faruk Aydın getirildi. Aynı zamanda adli kolluk görevi de bulunan Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’na 15 Temmuz’dan sonra atanan başkanları adli kolluk görev yapmış polis müdürleri yerine istihbarat hizmetleri yapanlardan seçilmesi dikkati çekti.

GÖREVDEN ALMA İLE İLGİLİ KARARNAME BEKLENİYOR
Bu arada il emniyet müdürleri arasında yeni görevlendirme yapılmasını sağlayacak bir kararname hazırlıkları İçişleri Bakanlığı’nda devam ediyor. Bakan Soylu’nun, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu’yla birlikte yürüttüğü çalışmalara Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da zaman zaman katılıyor.
Yeni kararname öncesinde Nevşehir, Sinop, Karabük ve Kütahya’da vekil emniyet müdürleri görev yapıyor.

Ayrıca, geçen yılki emniyet müdürleri kararnamesinde İzmir’den Diyarbakır’a kaydırılan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, bir yıl görev yaptıktan sonra emeklilik dilekçesi verdi. Aşkın, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği emeklilik dilekçesi sonrasında izine ayrıldı.Böylelikle Aşkın’ın emekli olmasıyla vekaleten yönetilen şehir sayısı beşe yükseldi.

Öte yandan Emniyet teşkilatında beklenen birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfiler henüz gerçekleşemedi. Temmuz ayı başında çıkması beklenen terfilerin İçişleri Bakanı Soylu tarafından şu ana kadar onaylanmamış olması kararname öncesinde göreve gelecek müdürlerde beklentiyi artırdı.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.