Western Sinemasının En İyileri: Dolar Üçlemesi

  • 18 Şubat 2020
  • 1.132 kez görüntülendi.
Western Sinemasının En İyileri: Dolar Üçlemesi

Dizi veya film izlemeyi seven kişiler için yabancı filmler de ilgi çekmiştir. Özellikler internet filmleri arasında iyi bir yere sahip olan İtalyan Sineması son zamanlarda insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Biz bugün sizlere Western Sinemasının En İyileri: Dolar Üçlemesi filmlerinden bahsetmek istiyoruz. Okumaya devam ederek siz de bilgi sahibi olabilirsiniz.

İtalyan sinemasının en özel yapımlarından biri olan Dolar Üçlemesi, aslında western türünün de alt grubunda yer alıyor. Spagetti western olarak adlandırılan bu tür, daha düşük bütçeli western yapımları için kullanılan bir tabirdir. Fakat görünen o ki usta yönetmen Sergio Leone tarafından çekilen bu üçleme western sinemasının en iyileri olarak kabul edilmeye başlanmıştır. 1964 yılında çekilen üçlemenin ilk filmi Bir Avuç Dolar beraberinde serinin diğer iki filmini de getirmeyi başarmıştır. Geçmişe günümüzden dönüp baktığımızda bir alt tür olarak gelişen üçlemenin günümüzde türünün en iyisi olması da büyük bir başarıdır. Bu yazımızda üçleme hakkındaki en merak edilen detaylara ulaşabilirsiniz.

Western Sinemasının En İyileri: Dolar Üçlemesi

Eski yapım olmalarına rağmen, insanlar tarafından hala izlenme rekorları kıran Western Sinemasının filmleri olan Dolar Üçmesi filmlerinden size bahsetmek istiyoruz. Üçlemenin ilk halkası olan Bir Avuç Dolar filmiyle başlayalım. İzlemek isteyen okuyucularımıza iyi seyirler dileriz…

1- Üçlemenin İlk Halkası: Bir Avuç Dolar – 1964

Dolar Üçlemesi olarak bilinen sinematik devrimin ilk halkasını Bir Avuç Dolar ( A Fistfull of Dollars) oluşturuyor. Filmin başrolünde usta oyuncu ve aynı zamanda yönetmen Clint Eastwood rol alıyor. 1964 yılında vizyona girilen filmin yönetmenliğini de Sergio Leone yapmıştır.

Filmde ismi belli olmayan genç bir kovboyun başına gelen macera dolu olaylar anlatılıyor. İntikam ve para hırsının bir arada yer aldığı film, gurur teması ile de ön plana çıkmayı başarıyor. Üçlemede Clint Eastwood, ismi olmayan sarışın bir genç kovboy karakterine hayat veriyor. Üçlemenin ilk filminden son filmine dek bu gizemli yabancının ismi bilinmemektedir.

Western sinemasının adeta doğuşu olarak kabul edilen ve pek çok sinema otoritesi tarafından olumlu eleştiri alan Bir Avuç Dolar’ı mutlaka izleme listenize eklemelisiniz. İtalyan sinemasının başarılı filmlerinden olan bu film sizi apayrı bir dünyaya taşıyabilir.

2- Üçlemenin İkinci Halkası: Birkaç Dolar İçin – 1965

Spagetti western türünün bir diğer kült yapımı da Birkaç Dolar İçin (A Few Dollars More) adı ile karşımıza çıkıyor. Üçlemenin ikinci halkası olarak çekilen bu filmde de usta yönetmen Sergio Leone’nin dokunuşunu görüyoruz.

Filmde yine Clint Eastwood, gizemli ve cesur bir genç kovboy karakteri ile karşımıza çıkıyor. Eastwood’un yanı sıra usta oyuncu Lee Van Cleef de filmde Mortimer karakterine hayat veriyor. Bu iki başrol, geçimlerini kelle avcılığından kazanan iki gözü pek kovboy iken bir anda hiç ummadıkları bir iş içerisinde kendilerini buluyorlar. Para ve intikam temalı bu yapımda yer yer keyifli sahneler de izleyiciye eşlik ediyor.

3- Üçlemenin Son Halkası: İyi, Kötü ve Çirkin – 1966

Western sinemasının en iyileri listesinde şüphesiz ilk sırada İyi, Kötü Çirkin (The Good, The Bad and The Ugly) yer almaktadır. Üçlemenin son halkası olarak kabul edilen bu mükemmel yapım, aynı zamanda sinema tarihinin de en başarılı eserlerinden biridir. Kovboy filmi denildiğinde akıllara ilk gelen yapım olan İyi, Kötü ve Çirkin, Sergio Leone’nin de başyapıtı olarak biliniyor.

Clint Eastwood bu filmde de adı bilinmeyen “sarışın” yabancı olarak karşımıza çıkıyor. Nereden geldiği bilinmeyen bu yabancı İyi (The Good) olarak seyirciye lanse ediliyor. Filmde ona eşlik eden ve usta oyuncu Eli Wallach tarafından canlandırılan Tuco karakteri de Çirkin (The Ugly) olarak yer alıyor. Bu iki adam, kelle avcılığını bir ileri seviyeye taşıyarak türlü işlere kalkışıyor. Tuco, azılı bir suçlu iken başına konan ödülleri de Eastwood’un karakteri topluyor. Bu şekilde geçimlerini sağlayan iki isim günün birinde kendilerini yüklü bir meblağ altının peşinde buluyorlar. İşte bu altın avcılığında da karşılarına Lee Van Cleef tarafından hayat verilen Kötü (The Bad) karakteri çıkıyor.

İyi, Kötü ve Çirkin Dolar Üçlemesi serisinde özel bir yere sahip olduğu gibi western türünde de başı çeken yapımlardan biridir. Film, pek çok sinema eleştirmeninden olumlu yorum almış olup kendisinden sonra gelen yapımlara da örnek teşkil etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 En İyi Aksiyon Filmleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ