bunuizledinmi.com

Stanley Kubrick,

New York’un Bronx ilçesinde  26 Temmuz 1928 tarihinde dünyaya geldi. Yıllar yılları kovaladı ve on üç yaşına ayak bastığında müziğe, satranca ve fotoğrafçılığa karşı büyük bir ilgi duymaya başladı. Abd’nin 35. başkanı Kennedy’nin ölümünü haber veren bir gazetenin hemen yanında yıkılmış kişiyi fotoğraflayarak ödül almış oldu ve 17 yaşına bastığında ise  Look dergisinde görev almaya başladı.

Burada görev yaptığı birkaç yıl içinde tüm Amerika’yı gezmeye karar verdi ve tüm amerikayı baştan sona gezdi. Tüm bu gezi seyahatleri Kubrick’in dünya bakış açısını ve dünyayı tanımasına fırsat verdi. Yirmi üç yaşındayken Day Of The Fight adlı 16  dakikalık bir kısa belgesel filmi çekti. Tüm vaktini film çekebilmek için  Look dergisindeki görevinden ayrıldı. Kendi başına iki kısa film daha çekmeye karar verdi ve bunları da başarılı bir şekilde çekti. Tüm bunlardan elde ettiği tecrübeyle sinemaya giriş yapmak istedi ve ilk metrajlı filmi olan Fear and Desire’i ortaya çıkardı. Bu filmin konusu Düşsel bir ülkede yaşanan kanlı geçen savaşı konu edinmektedir.

Bu filmin sponsorluğunu kendi yaptı fakat bunu akrabalarından ve arkadaşlarından topladığı borç parayla yapmıştır. Yönetmenliğini, yapımcılığını, görüntü ve montajını yine kendisi tasarladı. Bu filminden yaklaşık olarak 2 yıl sonra yine arkadaş ve akrabalarından topladığı parayla ikinci metrajlı filmi olan Killer’s Kiss’i çekti. Bu film Kubrick’in ilk yapıtlarından olmasına rağmen çok başarılı bulunmuştur ve 1956 yılında ilk stüdyo filmi olan The Killing!’i çekmek için Hollywood’a gitti. Ardından bir romandan uyarlanan ve 300 bin dolara mal olan filmini, çeşitli tanınmış kişilerle çekmeye karar verdi. Bu şekilde geniş kitleler tarafından tanınmaya başlandı bu arada bu filmde hayatta hiçbir amacı olmayıp çalışmayan gençlerin hırsızlıklarını anlatmıştır.

Bu şekilde filmlerine devam etmiştir. Aşağıda yönetmenliğini yaptığı filmleri göreceksiniz.

1953. Fear And Desire
1955, Killer’s Kiss – Katilin Busesi
1956, The Killing – Katiller
1957, Paths Of Glory
I960, Spartacus
1962, Lolita
1964. Dr. Strangelove
1968. 2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Yolu
Macerası
1971, A Clockwork Orange – Otomatik Portakal
1975. Barry Lyndon
1980. The Shining – Pırıltı
1987, Full Metal Jacket
1999. Eyes Wide Shut – Gözü Tamamen Kapalı

7 Mart 1999’da Stanley Kubrick, uyurken kalp krizi geçirmesi sonucu hayata gözlerini yumdu. Yetmiş yaşındaydı. Kübrick’in beklenmeyen ölümü sinema dünyası için son derece üzücü oldu.

Filmler hakkında diğer kullanıcılarımızın önerilerini görmek istiyorsanız FORUMUMUZA gelebilirsiniz.

Stanley Kubrick, New York’un Bronx ilçesinde  26 Temmuz 1928 tarihinde dünyaya geldi. Yıllar yılları kovaladı ve on üç yaşına ayak bastığında müziğe, satranca ve fotoğrafçılığa karşı büyük bir ilgi duymaya başladı. Abd’nin 35. başkanı Kennedy’nin ölümünü haber veren bir gazetenin hemen yanında yıkılmış kişiyi fotoğraflayarak ödül almış oldu ve 17 yaşına bastığında ise  Look dergisinde […]

Stanley Kubrick ‘ın hayatı, yönetmenliği

27 views

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

istanbul hurdacı, ataşehir hurdacı, aksaray hurdacı, dudullu hurdacı, bostancı hurdacı ankara spa, ankara masaj merkezi istanbul hurdacı, kadıköy hurdacı, bostancı hurdacı ankara diş tedavisi günübirlik turlar