Rüzgarın Hatıraları Film İncelemesi

  • 27 Mart 2020
  • 452 kez görüntülendi.
Rüzgarın Hatıraları Film İncelemesi

Sonbahar ve Gelecek Uzun Sürer filmleri içeriğinde toplumsal travmaların dışında bireysel travmalara da değişenen Özcan Alper, film üçlemesini Rüzgarın Hatıraları Filmiyle tamamlıyor. Biz sizler için Rüzgarın Hatıraları Film İncelemesi yaptık. Okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Şiirsel sinemanın ustalarına elbette bir saygı duruşu olarak kabul edilecek olan film cesurca bir hikayeye değiniyor. Rüzgarın Hatıraları Filmi konusu…

Rüzgarın Hatıraları Filmi Konusu

İstanbul genelinde Ermenice çıkan bir derginin çevirilerini yapan Aram, geçmişinde yaşadığı olaylardan hala kurtulmayan bir yazar. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlandığı o günlerde Türkiye’de gerçekleşen anti-komünist, ırkçı meydana gelen olayların akabinde çalışma gösterdiği matbaanın basılması üzerine herşey değişti. Gürcistan da bir dağ köyüne kaçmak zorunda kalan ve orada tanıştığı Mikail ve Meryem ile macera hayatı başlar.

Özcan Alper, bu filminde de Sonbahar ve Gelecek Uzun Sürer filminde olduğu gibi ana karakterini doğaya emanet etti. Doğa, Alper’in sinemasında politik bir olgu olarak ortaya çıkıyor.

Film genelinde Aram’ın kaçış hikayesinin dışında pek çok hikaye de bulunuyor. Bu durum da seyircinin filmle daha kolay bağ kurbailmesini sağlıyor. Filmde bulunan Mikail Karadeniz’e gelen sığınmacılara yardım eden ve onlara kalacak yer ayarlayan biri. Oldukça muhafazakar olan Mikail, devletten kaçanlara bile yardım ediyor. Ondan yaş olarak küçük Meryem ile hayatını birleştirerek, olabildiğince yaşadığı toprakları unutturmaya çalışıyor. Meryem aslında Sovyet Gürcistanlı. Ama Mikail ile evlendikten sonra Türkçe’yi öğrenmeye başlıyor. Ülkesine duyduğu özlemi kocası evde yokken radyodan açtığı şarkılarla gideriyor. Dağ köyünde hapis olarak yaşayan Meryem bazı yeniliklerle karşılaşacak.

Aram’ın da geçmişte yüzünü hatırlayamadığı annesi, sadece fotoğraflardan hatırlamaya çalıştığı babası ve hastalıklardan dolayı ölen kardeşlerini gizliyor. Hükümetin aleyhine haber yazmasından ötürü arananlar listesine giriş yapan ve bundan ötürü sürgün hayatı yaşayan sanatçının maceraları konu edinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Carnival Row 2. Sezon Ne Zaman Başlayacak?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ