Psikolojinizi Bozacak Yasaklı Filmler

  • 31 Ocak 2021
  • 551 kez görüntülendi.
Psikolojinizi Bozacak Yasaklı Filmler

Salo ya da Sodom’un 120 Günü IMDB: 5,9 1975

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Oyuncular: Paolo Bonacelli, Laura Betti, Giorgio Cataldi, Diğerleri…

Fragman: Tıkla

Pier Paolo Pasolini’nin ölmeden önce çektiği son filmde, 1944 yılında Nazi Almanya’sının kontrolünde İtalya’da kurulmuş kısa ömürlü bir kukla devlet olan Faşist Salo Cumhuriyeti’nde geçer. Şehrin ileri gelen seçkinlerinden dört sefih 9 kız 9 da adam 18 genç insanı yakalayıp bir şatoya kapatırlar. Beraberlerindeki 4 yaşlı hayat kadını ile beraber bu genç kölelere bir takım fiziksel, ruhsal ve cinsel işkence uygularlar. İzleyen insanların psikolojilerini bozabilecek sahneleri sebebiyle İtalya, Finlandiya, Avustralya, Batı Almanya, Yeni Zelenda ve Norveç ülkelerinde sansüre uğradı. Film Türkiye’de önce Mart 1992’de 11. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, sonrasında da Nisan 2007’de 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yayınlandı.

Yamyam İşkencesi (Cannibal Holocaust) IMDB: 5,9 1975

Yönetmen:

Oyuncular:

Fragman: Tıkla

Bir grup bilim insanının belgesel çekmek için amazonlardaki yerli kabilesine yapılan gezi ve bu zamanda adım atarından geçen vakalar anlatılıyor. Filmdeki bazı ölüm sahnelerinin gerçek olduğunu iddiası üzerine film 18 ülkede yasaklanmıştır.

Bir Sırp Filmi (A Srpski Film) IMDB: 5,9 1980

Yönetmen: Ruggero Deodato

Oyuncular:  Robert Kerman, Francesca Ciardi, Perry Pirkanen | See full cast & crew »

Fragman: Tıkla

Emekli film yıldızı Milos’un mesleği bırakmasının üzerinden beş yıl geçmiştir. Bu beş yıl içinde halen yeni bir meslek edinemeyen Milos, karısı ve oğluyla birlikte yaşantısına mutlu bir halde devam etmektedir ki eski meslek arkadaşlarından Lejla, onu eski günlerine döndürebilecek bir teklifle çıkagelir. Bu teklif hem Milos’un ailesinin geleceğini garantiye alabileceği astronomik bir ücreti kapsayacak kadar iddialı, bununla birlikte ona, neyin çekileceği hakkında en ufak bir ipucu verilmeyecek kadar gizemlidir. Özellikle minik çocuklara meydana getirilen işkenceler sebebiyle izlemesi çok güç hale gelen film, yakın dönem sinemasında en ağır eleştirilere maruz kalmıştır ve birçok ülkede yasaklanmıştır.

Otomatik Portakal (Clockwork Orange) IMDB: 8,3  1971

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates | See full cast & crew »

Fragman: Tıkla

Film 1971 yılında ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafınca çekilmiştir. İnsanı değerlerin kaybolmaya yüz tuttuğu İngiltere’de geçen film, şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin, çevrelerine saçtığı dehşet ve korkuyu işleyerek bir korku imparatorluğunun resmini çizmektedir. Bu film çekildikten sonrasında yönetmen Kubrick’in ölüm tehdidi aldığı söyleniyor. İngiltere’de tam 30 sene yasaklı kalan film Türkiye’de 1995 senesinde gösterime girdi.

İnsan Kırkayak Serisi (The Human Centipede) IMDB: 4,4  2009

Yönetmen: Tom Six

Oyuncular:  Dieter Laser, Ashley C. Williams, Ashlynn Yennie | See full cast & crew »

Fragman: Tıkla

3 filmden oluşan seride, ana tema olarak insanları toplu bir yerde hapseden ruhsal olarak sorunlu ana karakterler, yakaladıkları insanlardan kırkayak yaparak onları ölüme mahkum ediyor. İçerdiği ağır doz şiddet sahneleri sebebiyle filmin yönetmeni Tom Six, filminin hemen hemen tüm dünya ülkelerinde yasaklanması üzerine: “bunların hepsi kurgu. Gerçek değil. Bu sanat. İnsanlara seyretmek yahut izlememek yönünde tercih yapma şansı verin.” açıklamasında bulunmuştu. İnsan Kırkayak Serisi, yasaklı olmasına karşın maksimum izlenen tehlike filmleri içinde yer ediniyor.

The Exorcist IMDB: 5,9 1975

Yönetmen:

Oyuncular:

Fragman: Tıkla

Chris MacNeil , 12 yaşındaki kızı Regan ile Georgetown’daki evinde beraber yaşamaktadır. Kocasından ayrılan Chris, kızı Regan’ın doğum günü için bir parti düzenler. Kızı Regan’ın doğum günü esnasında dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine kızının hasta olabileceğini düşünür. Regan, birden fazla doktora götürülür ve bir çok defa tedavi edilmeye çalışılır. Doktorlar tedavi etmeye çalışsa da Regan’a teşhis koyamazlar. Kızı günden güne şeytanca hareketler meydana getirmeye adım atar. Regan’ı tedavi edemeyen doktorlar son çare olarak Chris’e şeytan çıkarma işlemini uygulayabilecek bir rahip bulmaları gerektiğini söylerler. Bu aşamadan sonraki sahneler aşırı derecede rahatsız bulunur ve çoğu ülkede yasaklanır.

Pembe Flamingolar (Pink Flamingos) IMDB: 5,9 1975

Yönetmen:

Oyuncular:

Fragman: Tıkla

1972 yılanda John Wates tarafınca yazılıp yönetilen filmde, zihinsel özürlü annesi Edie, hasta ruhlu oğlu Crackers ve yol arkadaşı Cotton ile birlikte bir karavanda yaşayan, şişman ve moda saplantılı suçlu Babs Johnson’ın maceraları anlatılıyor. Kara mizah unsurlarından  daha önce denenmemiş bir biçimde çok kullanan film yayınlandığı her ülkede seyirci kitlesini ikiye bölmüştür. Bulundurduğu psikanalatik göndermeler nedeniyle izlemesi oldukça güç bir film. 1973 senesinde bu film için bir gazete “Tanrı bu filmi yapanları, bu şekilde kaba, rezil bir karmaşa gösterdikleri için affetsin. Dünyadaki izleyiciler de ebediyen minnettar kalsın.” açıklamasında bulunmuş.

İşkence (Snuff 102) IMDB: 5,9 1975

Yönetmen:

Oyuncular:

Fragman: Tıkla

Birçok ülkede gösterime girmeden yasaklanan filmimizde, genç bir gazeteci Snuff filmleri hakkında geniş kapsamlı bir araştırma oluşturmaya adım atar. Gün yüzüne çıkmamış sırlar çözülmeye başlayınca Genç gazeteci şok görüntülerle karşı karşıya kalır her ne kadar bu araştırmaya son vermek istese de artık geri dönüşü yoktur korkunç bir sarmal içine düşer.

Ölümle Yüz Yüze Gelmek (Faces of Death) IMDB: 5,9 1975

Yönetmen:

Oyuncular:

Fragman: Tıkla

Bir kısmı gerçek hayattan alınmış bir kısmı ise kurgusal ölüm ve şiddet sahnelerinden oluşan bir video serisi olan film tam 46 ülkede yasaklanmıştır. Yönetmen John Schwartz’ın yapımı, 8 gerçek ölüm sahnesi içeren film beyazperde tarihinin en sapkın filmlerinden biri olarak adlandırılıyor.

Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave) IMDB: 5,9 1975

Yönetmen:

Oyuncular:

Fragman: Tıkla

Filmin 1978 ve 2010‘da gösterime girmiş iki versiyonu vardır. Dört adam tarafından tecavüze uğrayan yazar bir kadının, kendisine tecavüz eden 4 erkekten aldığı intikamı mevzu alan film, hanımı şiddete teşvik etmiş olduğu sebebi öne sürülerek İskandinav ülkeleri, İrlanda, Batı Almanya, ve Kanada’da yasaklanmıştır. Filmin içerisinde bulunan saldırı sahnesi, beyaz perde tarihinin en rahatsız edici sahneleri içinde yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ