Parasite İnceleme

  • 17 Ocak 2020
  • 469 kez görüntülendi.
Parasite İnceleme

 

Bugün ülkesine ilk Altın Palmiye ödülünü getiren bir filmi inceleyeceğiz. Bu film komedi, dram ve korkuyu bir arada sergiliyor.Bu filmin hiciv sanatından beslendiğini belirtelim. Mizah bakımında gayet zengin bu film Koreli usta sınıf ve gelir eşitsizliğini konu alıyor. Burjuvazi bir eleştiri içinde tabi ki. Bu filmde ayakta kalabilmek için her yola başvuran fakir bir aile var. Gelir eşitsizliğ kısmına bu fakir aile sayesinde gayet iyi değinilmiş. Sefalet içinde ve tamamının işsiz olduğu bu aile gerçek kimliklerini türlü yollarla saklayarak hileler eşliğinde zenginliklerinin ucu bucağı olmayan Park ailesinin hizmetine giriyorlar. Bu farklı sosyal statü ve zenginliklere sahip aile sayesinde sosyal statü farkına derin bir şekilde değiniliyor. İki ailenin birbiri ile süren tuhaf bağlantısı sayesinde sınıf atlama çabası ve sosyal statünün yol açtığı trajikomik olaylara değiniliyor ve bu olaylar sık sık meydana geliyor.

Ülkede ki statü farklarının ve sınıflar arası uçurumların sebep olduğu sosyal sorunlar ve tartışmalar metaforlar sayesinde hayatın gerçeklerine değinme konusunda gayet başarılıdır. Bodrum katta bulunan bir daire de küçücük bir pencere üzerinden çıkmaz sokağı gören bu aile seyircinin empati kurmasını sağlıyor ve iliklerine kadar izleyen herkes sefaleti hissediyor. Aile bireylerinden biri zengin bir ailenin evinde işe gitme fırsatı yakalıyor. İngilizce öğretmenliğine talip olan Kevın fotokopi ve diğer ayrıntılar ile sahte evrak konusunda uzman olan kız kardeşinin yardımı sayesinde sahte bir diploma elde ediyor. Diplomayı referans olarak gösterip zengin Park ailesinin kızına ders vermeye başlıyor. Kevın işe girmesinin ardından bu zengin ailenin personellerini türlü hileler ile işten kovdurup kendi aile bireylerini sıra ile işe aldırıyor. Böylece bu görkemli villada lüks bir hayat süren 4dört kişilik Park ailesi ile tanışıyor. Farklı sosyal statüye sahip bu iki aile aynı evde trajikomik bir öykü ile kapiatlizmin ülke de yaptığı tahribatı gözler önüne seriyor.

Trajikomik Gerçekler

Fakir Kim ailesinin reisi ve karısı işsiz, oğlu eğitimini yarıda bırakmış ve kız kardeşi ise teknoloji konusunda gayet bilgili olmasına rağmen ailenin tamamı işsiz iken zengin Park ailesi ise ailesi bireylerinin her türlü refaha sahip modern bir hayat yaşatıyor. Kevın ise işe girmesinin ardından kız akrdeşini terapist ve resim öğretmeni babasını şoför , annesini de hizmetçi olarak bu zengin ailenin yanına işe aldırıyor. Ancak villa da verilen dillere destan görkemli doğum günü partisi ile iki ailenin de kaderi değişiyor. Bu kaotik ortamdan çok güzel bir dram komedisi çıkaran film senaryosunun benzersizliği, oyuncularının kalitesi ile filmi sadece izlemenizi değil bizzat yaşamanızı sağlıyor. Burjuvazi eleştiriler sayesinde kendinizi bir anda üst sınıfa karşı kinini belirten bir halde buluyorsunuz.

Diğer güncel haberlerimiz için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Joker İnceleme başlıklı yazımızda ilginizi çekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ