Netflix Dizileri Arasında Yer Alan The Crown İncelemesi

 • 08 Mart 2020
 • 1.378 kez görüntülendi.
Netflix Dizileri Arasında Yer Alan The Crown İncelemesi

2016 yılından bu ana kadar Netflix ekranlarında yayınlanmaya devam eden The Crown dizisi toplamda 3 sezondan oluşmakta. Dördüncü sezonu gelir mi derseniz? İlerleyen günlerde bakacağız. Henüz net bir bilgi yok. Biz bugün sizlere Netflix Dizileri Arasında Yer Alan The Crown İncelemesi yapacağız. The Crown dizisi oldukça popüler bir dizi olmakla beraber reyting rekorları da kırmakta.

Netflix Dizileri Arasında Yer Alan The Crown İncelemesi

Peter Morgan’ın kaleme aldığı bir kraliyet dizisi olan The Crown, Netflix’in en başarılı yapıtlarından biri olarak takip edilecek diziler kategorisinde yer almayı başardı. İlk yayınlandığı günden itibaren Emmy ödülüne layık görülen ve izlenme oranları sayesinde popülerlik kazanan The Crown dizisinin üçüncü ve dördüncü sezonunda canlandırılacak karakterler bile belli oldu! Biz sizlere bugün birinci, ikinci sezonundan ve üçüncü sezonundan bahsedecek, daha sonra da oyuncu kadrosundan bahsederek yazımızı bitireceğiz.

Konuya başlamadan önce dizinin biraz başarısından bahsetmek istiyoruz. Çünkü bu dizi sadece görsel başarısıyla değil de kurgu ve hikayesiyle de adından bahsettirmektedir. Harcanan büyük bütçeden ve krallıktan alınan izinlerden bahsetmemize gerek yok zannediyorum. Tabi ki bir de işin gerçekliği var. Mesela dizide 2. Elizabeth gibi hala yaşayan bir figür anlatılıyor. Bu başlı başına bir takdir edilesi bir durum zaten. Dizide olan Elizabeth karakterleri insanların kafasını karıştırıyor gibi gözükse de özenle hazırlanmıştır. Daha önce denenmiş olan yapımlarda bir çok karakterin olması yapımları başarısızlaştırmıştır. Fakat bu yapımdaki kişi İngiltere monarşisi gibi nerede olduğu bile tam belli olmayan bir yönetimin başı olunca bocalamalar daha farklı ve keskin bir şekilde olmuştur. Elizabeth’in kraliçe oluş hikayesini konu edinen ve başarılarına değinen bu dizi izlenmesi gereken dizilerdendir.

The Crown Konusu

1.Sezon

The Crown ilk sezonunda Elizabeth’in babası, kekeme Kral George’un hastalığı ve kısa zamanda yapılması gereken gelecek planlarını izliyoruz. Elizabeth öncelikle Philip’le evlenip çocuk sahibi oluyor. Prenses Margaret ile Elizabeth’in yasak aşkına şahit olduğumuz The Crown’u mutlaka izlemeniz gerekiyor.

Kral George, aşırı alkol ve sigara tüketiminden ötürü akciğer kanseri olunca, hiç beklenmedik bir son görüyoruz. Yumuşak başlı kral, kardeşinin sevgisi için tahttan çekildiğinden ötürü tahta çıkmak zorunda kalmıştı. Yine de ülkeyi idare etmiş olsa da beklenmedik bir son onu korkutmaktadır. Zira Elizabeth’in hazır olup olmadığı konusunda da endişeleri vardır. Her şeyden önce tacın ne kadar ağır olduğu bilinmektedir. İşte tam da o andan itibaren Elizabeth pek çok kimliğini geride bırakarak Kraliçe kimliğini taşımak zorunda kalıyor. İlk kocası Philip ile arasını bozuyor. Her ne kadar Elizabeth’i desteklese de zaman zaman erkeklik duygusunu öne çıkaran Philip, kraliçe ile sık sık gerilim yaşıyor.

Birinci sezonun finalinde ise koltuğu devralmış bir Elizabeth’i, oldukça öfkeli olan ve kendisine başka uğraşlar bulan Philip’i görüyoruz. Ana kraliçe ve Elizabeth’i kontrol altında tutmaya çalışan bir hükumetle karşı karşıya kalıyoruz.

2.Sezon

Hüsran dolu bir aşk ile geride bıraktığımız Margaret, 2. Sezon da yepyeni bir aşkla karşımıza çıkıyor. Daha sonra da evleneceği kişi olan Armstrong Jones ile karşı karşıya gelen Margaret kısa süreli de olsa mutlu olacak.  Dizide bu karakteri Downton Abby ve The Good Wife dizilerinin yanısıra  Allied, The Imitation Game, Watchmen gibi filmlerden de tanıdığımız bir isim olan Matthew Goode canlandırıyor.

İkili ilişkilerde bu sezon Kraliçe Elizabeth’i zor günler bekliyor. İlk günlerde eşi Philip ile yaşanan sorunlar ikinci sezonda da devam ediyor. Sen vahşi ruhlu biriyle evlendin, evcilleştirmeye çalışman bir işe yaramaz sözleri sürekli kulağında çınlamaktadır.

3.Sezon

https://www.youtube.com/watch?v=AHhl5BeSSDg

Bu sezon da önemli bir figür karşımıza çıkıyor. O da Elizabeth’in üniversite çağındaki oğlu olan Prens Charles’tir. Bahsedilen birbirini aydınlatan hikayeler, en çok da Charles’in karakter gelişiminde kendini ön plana çıkarıyor. Aslında davranışlar pek önemli değil. Tahta ve taca nasıl uygun davranışlar sergileyeceğinin altını çizen Elizabeth, bu sezon özellikle yakınlarına soğukkanlı ve mesafeli davranışlarıyla bilinmektedir. Elizabeth karakterini canlandıran kişi oldukça kaliteli bir oyunculuk sergilemekle beraber, başarılı olmayı da başarmıştır.

The Crown Oyuncu Kadrosu

The Crown Oyuncu Kadrosu

Kraliyet ailesinin yaşamını konu edinen The Crown dizisinin oyuncu kadrosunda başarılı isimler yer almaktadır. İşte, The Crown Oyuncu Kadrosu…

 • Claire Foy
 • Matt Smith
 • Victoria Hamilton
 • Vanessa Kirby
 • Pip Torrens
 • Will Keen
 • Lizzy McInnerny
 • Chris Gordon
 • James Hillier
 • Harry Harden

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Netflix Dizileri Arasında Yer Alan Stranger Things Dizisi İncelemesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ