Netflix Dizileri Arasında Yer Alan Rise Of Empires: Ottoman İncelemesi

  • 24 Şubat 2020
  • 583 kez görüntülendi.
Netflix Dizileri Arasında Yer Alan Rise Of Empires: Ottoman İncelemesi

Son zamanlarda giderek artış gösteren Netflix Dizileri birden fazla seyirciye ulaşmakta ve reyting rekorları kırmaya devam etmektedir. Biz bugün sizlere Netflix Dizileri Arasında Yer Alan Rise Of Empires: Ottoman İncelemesi yapacağız. Okumaya devam ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Arkadaş ortamında mutlaka bahsi geçmiştir. Ah keşke şu Osmanlıyı doğru düzgün anlatacak, savaşları yansıtacak bir dizi olsa da izlesek diye. İşte İstanbul’un Fethi’ni ve yükselme dönemini objektif bir şekilde anlatacak dizi geldi. Keyifle izleyebilirsiniz.

24 Ocak tarihinde yayınlanan Netflix Dizisi, Osmanlı yükselme dönemini ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu edinmektedir. Toplam da 6 bölümden oluşan dizinin ikinci sezonu yayınlanacak mı? Merak konusu…

Rise of Empires: Ottoman Dizisi İnceleme

İnceleme

Her ne kadar yabancı bir isimle yayınlanan bir dizi olsa da bu dizide Fatih Sultan Mehmet’i canlandıracak olan kişinin siyahi bir kişi olması komik olurdu değil mi? Bundan ötürü Fatih Sultan Mehmet rolünü, Hakan:Muhafız dizisinden tanıdığımız Cem Yiğit Üzümoğlu üstleniyor. Diğer başrol oyuncuları ise, Tuba Büyüküstün, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez olarak görüyoruz.

Bu yayınlanan dizi de dikkatimizi çeken ilk konu İngilizce olarak çekilmiş olmadı. Bu proje sayesinde yalnızca Türkiye pazarında değil dünya pazarında da yer edinilmesi hedeflenmektedir. Dünyanın en önemli padişahlarından birinin hayatını konu edinen dizinin popülaritesinin artması çok olağan bir durum.

Netflix Dizileri Arasında Yer Alan Rise of Empires: Ottoman

Netflix Dizisi

Televizyon ekranlarından gördüğümüz bazı tarihi filmlerde ve dizilerde Bizanslılar sabahtan akşama kadar şarap içip eğlenen, savaşmayı bilmeyen aptallar olduğu yanılgısı çok yanlıştır. Bu yanlış algı bu dizi de yıkılmıştır. Her iki tarafa da gayet objektif olarak yaklaşılmıştır.

İstanbul’un harikulade surlarının inşasında kullanılan taşların yapısının, zemininin, taşların yıkılması için kullanılan topların dünya tarihi açısından önemi vardır. İstanbul’un fethi gibi önemli bir olayın karakterlerine, dönemin atmosferine islamcı düşünceden uzak bir gözle bakılmıştır. Diriliş Ertuğrul ve Abdülhamid gibi diziler tabiki bu konuya böyle yaklaşmayacaktır.

Prodüksiyonu ve Çekimi

Bu tarihi diziye sadece Türkiye tarafından değil ABD tarafından da prodüksiyon desteği verilmiştir. Netflix’in Türk dizilerine ayırmış olduğu prodüksiyon maliyeti bir yapıma kıyasla arşa çıkarmıştır diyebiliriz. Dizinin her bir detayı özenle düzenlenmiş. Bir dönem yapıtlarında en önemli unsurlardan biri olan prodüksiyon tarafı bizim incelememiz sonucu tam notu kaptı bile. O döneme ait olma hissi kesinlikle hat safhada yer alıyor. Seyirci zaman kavramına kendini bırakarak o anki hislerle eline bir kılıç alıp başka bir ülkenin giriş kapısına bile gidebilir. O kadar gerçekçi mi derseniz, evet o kadar gerçekçi.

Prodüksiyon ve Çekim

Çekim kısmında ise bazı sıkıcımızla olduğu aşikar. Mesela bazen dizi kıvamında yansıyan dizi bazen belgesel kıvamına dönüşmüştür. Bir anlatıcı arka planda konuşurken farklı bir çekim tekniği, ikili konuşmalar olduğunda ise farklı bir çekim tekniği kullanılmıştır. Ama en önemli kısım da uyum ileri derece de sağlanmıştır.

Görsel Efekt ve Savaş Sahneleri – Netflix Dizileri 

Osmanlı ordusu devasa bir ordudur terimi kullanıldığında bu dizi için abartı bir kelime olmaz. Çünkü dizi de görsel efekti ve savaş sahneleri yeterliliğini sağlamıştır. Tarihi dizi seven kişiler için bu harika dizide savaş hissiyatı en üst noktasına kadar çekilmiştir. Savaş sahnesi hiç yansıtmayabilir, dizinin belgesel yönünü ön plana çıkararak maliyetten kısabilirlerdi. Ama maliyetten hiç bir şey eksiltmeyecek yarı dizi yarı belgesel kıvamında eşit payda uyum sağlanmıştır. Bundan ötürü sadece bilgi verici bir belgesel değil.

Sonuç

Sonuç

Objektif bir bakış açısıyla hem Türk hem de yabancı araştırmacı ve tarihçiler tarafından hazırlanmış olan oyunculuk ve yönetmenlikle hiç sırıtmayan, prodüksiyon ve çekim tarafında özeni arşa çıkaran bu yapımı biz çok beğendik. Sizinde bu diziyi mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Tarihi dizi severler için yayınlanmış olan bu Netflix dizisi hem Türkiye pazarında hemde dünya pazarında pek çok seyirciye ulaşmayı başarmış ve reyting rekorları kırmıştır. Dizinin ikinci sezonu yayınlanacak mı? Diye soranlar için söylüyoruz…  Henüz bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmasa da ilerleyen günlerde yeni gelişmeler olduğu takdirde sizlere bilgi vereceğiz. Bizi takipte kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: The Man From Earth Filmi İncelemesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ