MR. NOBODY İNCELEMESİ

  • 31 Mart 2020
  • 384 kez görüntülendi.
MR. NOBODY İNCELEMESİ

2009 yapımı Jaco Van Dormael’in yazıp yönettiği Jared Leto’nun ise başrolü oynadığı bir bilim kurgu filmidir. Film küçük bir çocuğun bir tren istasyonunda annesi ile gitmeli mi yoksa babası ile kalmalı mıdır? Bunun sonucunda oluşacak sayısız olasılıktan sadece birkaçını bize göstermektedir. Bu tercihlerin birinde marsa yolculuk, birisinde felç kalmak, birisinde boğulmak gibi çeşitli olasılıkları izlemekteyiz. Türünün benzeri olarak Buttterfly Effect örneği verilebilir. Bu makale film tanıtımı değil tercihlerimizin yaşamımıza etkisi hakkında bir makaledir.

TERCİHLERİMİZ YAŞAMIMIZI NASIL ETKİLİYOR

Güncel bir konudan örnek verecek olursak. Üniversitelere yüzlerce yeni öğrenci yerleşti. Tercih yapıp yerleşenler veya mezuna kalan öğrencilerimiz. Az önce bir tercihten bahsettik. Tercih yapmak veya mezuna kalmak. Bir sonraki yılda çevrenizdeki insanları, yaşadığınız şehri bile değiştirecek bir karar bu. Görünüşte çok kolay gibi görünüyor ama iki geleceği de yaşayamayacağımız için bize en çok doğru gelen, tercihimizden dolayı karşılayacağımız zorluklara göğüs gerebileceğimiz, pişman olmayacağımız, olsak bile kahrolmayacağımız seçenekler üzerinden yürümeliyiz.

TERCİH STRESİ

Bazen bu tercihler yüzünden ağır şekilde strese girebiliyoruz. Bunu mu seçmeliyim yoksa onu mu? Çevremize soruyoruz, güvendiklerimize fikir danışıyoruz. Tecrübeli insanların tecrübelerinden faydalanmakta yanlış bir şey yok fakat bu sizin yaşamınız ve sıkıntılarınız sizin sıkıntılarınız. Ailenizin, akrabalarınızın veya sevgilinizin değil. Bütün sorumluluk sizde. Böyle anlatınca daha çok stresli oldu sanki. Bir yaşamımız olduğu için bütün stresi yüklenmeliyiz. Unutulmaması gereken nokta ise tıpkı Mr. Nobody gibi mutlak iki seçenek arasında kalmış olsanız bile mutlaka bir üçüncü seçenek mutlaka vardır. Bu üçüncü seçeneği ve ne kadar batırsanız da toplayabileceğinizi kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Westworld III, Meraklılarıyla Buluştu!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ