Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SGK) milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren önemli bir adım attığı öne sürülürken, özellikle malûl aylığı alanlara dikkat çekiliyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından çalışan emeklilere ilişkin olarak inceleme için harekete geçtiği ve bunun milyonlarca emekliyi ilgilendirdiği öğrenildi. Buna göre SGK’nın çalışma durumlarını incelediği emeklilere yapılan geçmişe dönük ödemelerİ geri talep edebileceği belirtiliyor.

SGK’nın kararı milyonlarca emekliyi üzebilir – B Gazete
Malûl aylığı alanlara dikkat çekiliyor
Emekli olduktan sonra SSK (4/1-a) veya BAĞ-KUR (4/1-b) kapsamında çalışma hayatına devam eden emeklilerin incelenmesi sonucunda SGK tarafından kişilere ödenen aylıkların kesilerek geçmişe dönük ödemeleri geri isteyeceği iddia edildi. SGK’nın ağırlıklı olarak iş kazası, meslek hastalıkları ya da ağır hastalıklar neticesinde iş gücü kapasitesini %60 oranında kaybetmiş kişilere ödenen malûl aylıkları konusunda da hassasiyet göstereceği belirtiliyor. Çünkü malûl aylığı alan kişilerin herhangi bir işte çalışmamaları gerekiyor. Çalıştıkları belirlenen emeklilerin aylıklarının kesildiği ve ödenen emekli aylıklarının geçmişe yönelik olarak SGK tarafından istendiği öne sürülüyor. Bu durumdaki kişilerin geri ödenecek aylıkların yanı sıra faizi ile beraber ağır mali yükle karşılaşabilecekleri kaydediliyor.

SGK’nın kararı milyonlarca emekliyi üzebilir – B Gazete
Yargıtay’ın 2021 yılındaki kararı hatırlatılıyor
Öte yandan, 2021 yılında Yargıtay tarafından verilen karar hatırlatılırken, ilgili davada; malûl aylığı kesilen bir vatandaşın geçmişe dönük aylıkların geri ödenmesi durumunu yaşadığı belirtiliyor. Dava süreci sonunda SGK’nın ilgili yönetmelikte değişiklik yaptığı ve yalnızca çalışılan süreye ilişkin aylıkların iade edilmesine karar verdiği biliniyor. Dolayısıyla, SGK’nın bu adımı ile emeklilik sonrası çalışma hayatını sürdüren kişilerin ayrıntılı olarak incelendiği ve ödenmiş emekli aylıklarının geri alınmasının söz konusu olduğu öne sürülüyor.

Erken emekli olanların durumu
Ancak, SGK’nın bu kararının şu an için sadece malûl aylığını alanlar için geçerli olduğu ve engelli vergi indirimi ile erken emekli olanları kapsamadığı belirtiliyor. Ayrıca, 2008 yılı sonrasında ilk defa sigortalı çalışmaya başlayanların ise herhangi bir işte çalışamadıkları da vurgulanıyor.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.