Kitaptan Uyarlanmış En İyi Fantastik Filmler

  • 16 Şubat 2020
  • 700 kez görüntülendi.
Kitaptan Uyarlanmış En İyi Fantastik Filmler

Toplum olarak her ne kadar kitap okumayı sevmesek de film izlemeyi sevmeyenimiz yoktur. Peki, kitaptan uyarlanmış olan filmler? Onları izlerken nasılız? Seviyor muyuz? Yoksa kitap okumak gibi yalnızca boş zamanlarımızda mı izliyoruz. Eğer, seviyorsanız bugün sizlere Kitaptan Uyarlanmış En İyi Fantastik Filmler  konusunda bilgi vermek istiyoruz. Okumaya devam edin.

Kitaptan Uyarlanmış En İyi Fantastik Filmler

1- Yüzüklerin Efendisi (Lorf Of The Rings)

Kitaptan Uyarlanmış En İyi Fantastik Filmler arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi filmi, Hobbit kitabının devamı niteliğinde olan bir kitaptan uyarlanmıştır. Normalde romanın yazarı olan Tolkien aslında bir filologtur. Yüzüklerin Efendisi filmi çok fazla beğenilmiştir ki, Hobbit kitabı sanki Yüzüklerin Efendisi kitaplarından daha sonra yazılmış gibi düşünülür. Kitapta kullanılan dil de oldukça ilgi çekmiştir. Kitapta kullanılan Elf dili denilen bu dilin tercümesi yapılmıştır.

Orta Dünya içerisinde yer alan şeytani bir varlık olan Saouron, gücün kaynağı olduğu nitelendirilen bir yüzü ele geçirmek için çeşitli maceralara atılıt. Saouron’u durdurmak isteyen kişiler, cüceler de bu mücadeleye dahil olurlar. Bu müthiş yüzüğü takan kişi büyük güçlere sahip olmaktadır. Fakat yüzüğü takan kişi eğer güçsüzse, yüzüğü takar takmaz kendini Sauron’a götürebilir. Bu harika film, yıllardır hala kalitesini korumaya devam etmektedir.

2- Yeşil Yol (The Green Mile)

Aslında duygusal bir film olan Yeşil Yol filmi, Stephen King tarafından kaleme alınmış olan Yeşil Yol kitabından uyarlanmıştır. Fantastik ögeleri bünyesinde barındıran filmin içerisinde duygusallık film boyunca devam etmektedir.

Büyük buhran zamanında Amerika da bulunan bir hapishane de baş gardiyan olarak görevini icra eden Paul Edgecomb idamlık mahkumların olduğu bölümde görev yapmaktadır. İdam odasına giden koridorun da rengi yeşildir. Gelen idamlık mahkumlara kısa süre de olsa moral vermek ve ölüm korkusundan uzak tutmak amacıyla idamlık bölümüne yerleştirilir. Bu bölüme de Yeşil Yol deniyor. Buraya da genellikle ülkenin en azılı suçluları gelmektedir. Bir gün gelen Jonh Coffey isimli siyahi mahkumun suçu iki kız çocuğuna tecavüz ve cinayettir. Ama o öyle uysal biriydi ki kimse onun cinayet işlediğine inanmaz. Tam üç saat süren bu film izleyicinin büyük ilgisini çekmiştir.

3- Hobbit (The Hobbit: An Unexpected Journey) 

https://youtu.be/yleGqDI20NY

Yüzüklerin Efendisi kitabının öncül kitabı Hobbit, güç yüzüğünün Bilbo Baggins’in eline geçiş hikayesini anlatmaktadır. Yani, yüzüklerin efendisi kitabından 100 yıl öncesini konu edinmektedir. Hobbitler İskandinav mitolojisine dayanmaktadır. Yüzüklerin Efendisi filmi her ne kadar Hobbit’den önce yayınlanmış gibi düşünülse de aslında öyle birşey yoktur. Yüzüklerin Efendisi Hobbit filminden daha fazla tutulduğu için öyle düşünülmektedir.

Hobbit filmi, Yüzüklerin Efendisi filmindeki gibi, Yeni Zelanda’da çekimleri yapılmış olan bir filmdir. Kimi oyuncuların sağlık sorunu nedeniyle bir kaç oyuncunun uçakla seyahat edememesinden dolayı bazı sahneler İngiltere de çekilmektedir. Çekimlerin yapıltığı yer ise filmden sonra Hobbit Köyüne dönüştürülmüştür. Şuan Türkiye’nin Sivas ilinde de bu Hobbit köyüne benzeyen bir köy bulunmaktadır.

4- Harry Potter

11 yaşında bir çocuk olan Harry Pother, yıllardır kendisinden pek haz etmeyen Petunia teyzesi ve Vernon Eniştesi ile yaşamını sürdürmektedir. Annesiyle babasının bir kaza sonucu öldüğü bilinen Harry’nin bir büyücülük okuluna giriş yapmasıyla tüm hayatı değişir.

Büyücülük okulunda bekçilik yapan adamın gönderdiği mektup sonucu tüm gerçekleri öğrenen Harry, duyduklarına kendisi bile inanamaz Aslında Harry Pother, Muggle yani büyücü kanı taşımayan birinin cadı Lily Pother’in çocuğu. Büyücü bir de babası var. Annesi ve babası da Harry henüz daha bebekken öldürülmüştür. Harry, büyücülük okuluna hiç başvurmamasına rağmen oradan bir kabul mektubu gelir. Yedi yıl boyunca eğitim alacağı bu okulda acaba onu neler beklemektedir. Birbirini izleyen olaylar sizi filmin başına kilitleyebilir.

5- Hiç Bitmeyecek Öykü (Die Unendliche Geschichte)

https://youtu.be/jbncmdHxobg

Hiç bitmeyecek öykü filmi, kitaptan uyarlanmış en iyi fantastik filmler arasında yer almaktadır. Hikayemiz Bastian Balthasar Bux adında bir çocuğun eski bir kitabın içerisindeki fantastik yolculuğunu konu edinmektedir. Fakat kitap ile film arasında bir fark vardır. Wolfgang Petersen’in yönetmenliğini yaptığı film, her yaştan kişilere hitap etmektedir. Michael Ende’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanmaktadır. Yapıtta yer alan masalsı ögeler, insanların hayal dünyasını genişletici bir havada yansıtılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 En İyi Aksiyon Filmleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ