Joker İncelme

  • 16 Ocak 2020
  • 403 kez görüntülendi.
Joker İncelme

 

Sonrasında Joker ismi ile tanıyacağımız, ama bundan öncesinde sıradan biri olan Arthur adlı karakterimizin hayatında sıradanlığına rağmen hiç bir şey yolunda gitmiyor. Tıpkı yaşadığı Gotham ve Gotham sakinleri gibi.Hayata dair düşüncelerini yitirmiş olan Arthur psikoloğuna da söylediği gibi hayata dair düşüncelerini sadece negatif bir şekilde görüyor. Hayatını Arthura bağımlı sürdüren annesini mutlu etmek isteyen Arthur elinden geleni yapıyor. Ve en can alıcı kısım annesinin Arthur’a taktığı lakap “Mutlu” !

Annesini mutlu etmek ve taktığı lakaba uyum sağlayabilmek isteyen Arthur ufak organizasyonlarda ki gösterilerde palyaçoluk yapıyor. Bu noktaya kadar izleyiciler empati kurarak ilerlese de işler ilerleyen zamanlarda değişiyor. Ve izleyici empati yapıp yapmama arasında kalıyor. Belki de bu yüzden izleyiciyi kendine bağlama konusunda çok başarılı bi film. Yaşadığı şehirde her şey düzeninden çıkarken Arthur karakterinin şiddete yönelen kısmını keşfediyor. Yaptığı keşif ile Joker olma yolunda ilerliyor. Aslında burada trajikomik bir öykü başlıyor denilebilir. Hiç gülmeyen hayata hep negatif bakan Arthur hayatında bir kez gülüyor, ve çevresinde ki insanlar o andan itibaren ağlamaya başlıyor. Çünkü Arthur çocukluğundan kalan bir psikolojik rahatsızlığa sahip.

Acı çekerken gülüyor ve bu nedenle psikolojik destek alıyor. Her zaman toplumdan dışlanmış olarak gördüğümüz Joker karakterinin aslında en başından toplumla iç içe olmak için çabalayan hatta hayaller kuruyor. Yaşadığı bir kavga sırasında Arthur elindeki gücün ilk defa farkına varıyor. Şehrin zenginlerinden üç serserinin ölümüne neden olunca şehrin bazı kesimleri tarafından kahraman olarak ilan ediliyor. Arthur yani Joker bu andan itibaren kendisinin olmasa da palyaço maskesinin toplumda yer edinebileceğini hatta beğeni kazanabileceğini düşünüyor.

Arthur tek bir günde jokere dönüşmüş gibi gözükse de detaylara dikkat edildiğinde Arthur yaşadığı kötü günlerin hepsinini birikimi sayesinde dönüşüyor. Ve karşımızda Joker belirmeye başlıyor. Yıllarca çizgi romanlar üzerinde Batman ve Joker karakterinin birbiri ile bağlantılı olduğunu hissettiriyor. Filmde bu olaydan bahsedilmekte ve Bruce ve Arthur üvey kardeş olarak gösterilmekte. Sanıyoruz ki ebeveynin psikolojik rahatsızlığı nedeni ile yetimhaneye verilen Arthur’u, Wayne ailesi evlat ediniyor. Arhur Joker’e dönüşme yoluna en büyük adımı ise atmaya hazırlanıyor. Arthur çok sevdiği annesinin kendisine yalan söylediğini öğrenen Arthur, annesini kaldığı hastane odasında kendisine bir baba figürü ve idol olarak görüğü Murray’ın kendisi ve showları ile dalga geçmesi neticesinde artık değişim başlıyor.

Beklentiler Değişiyor

Bu noktaya kadar Arthur etkileyici bir şov yapmak için sahne de show esnasında intihar planlayacağını düşünüyoruz. Fakat beklenildiği gibi olmuyor ve tahminler yanlış çıkıyor. Bu sahneye kadar izleyiciye Arthur televizyon showunda intiharından etkilenen birinin joker olacağını düşündürüyor. Fakat beklenenin aksine Arthur, Murray’ın kafasına silahı dayayıp tetiği çekiyor. Ve Arthur’un joker olduğu anlaşılıyor. Arthur’un Joker’e dönüştüğü o gece çıkan kaos ortamında çıkan Wayne ailesinin başına gösteri çıkışı o kötü olay geliyor. Aslında Joker doğarken ezeli rakibi Batman’inde doğuşunu sağlıyor diyebiliriz. İzleyiciyi hep ters köşeye yatırarak tahmin edilmesi zor bir olay kurgusu yaratan bu filmin ikincisinin gelmeyeceğinin resmi olarak açıklandığını da belirtelim. İzleyicileri bir katil ile empati kurmasını sağlayan film şaşkınlıkları film bittikten sonra da devam etmesini sağlıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ