İMDb Araştırmalarına Göre Son 10 Yılın En Yüksek Puanlı 5 Türk Filmi

  • 29 Şubat 2020
  • 503 kez görüntülendi.
İMDb Araştırmalarına Göre Son 10 Yılın En Yüksek Puanlı 5 Türk Filmi

IMDb 1990 yılında kurulan ve dünyadaki film ve dizilere puan veren sitedir. İşte, İMDb’ye Göre Son 10 Yılın En Yüksek Puanlı 5 Türk Filmi 

İMDb Araştırmalarına Göre Son 10 Yılın En Yüksek Puanlı 5 Türk Filmi

Halk arasında filmlere puan veren bir uygulama olduğu düşünülen İMDB den en yüksek puanları alan 5 Türk filmi konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. İşte o filmler…

5- Bir Nefes Yeter IMDb puanı 8,5

Bir Nefes Yeter filmi, 2017 yapımı romantik dram türünde yapılmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda, Yasemin Erkul Türkmenli oturmaktadır. Filmin senaryosunu, Pelin Karamehmetoğlu yazmıştır.  Filmin başrollerinde, Tuvana Türkay, Hakkı Ergök ve Seçkin Özdemir oynamıştır. Filmde, Yaman adlı bir gencin, Nefes adında bir kızla yollarının kesişmesiyle başlayan romantik bir o kadar da dram dolu hayat hikayesi anlatılmaktadır. Bu hayat hikayesi başta hepimize sıran gelse de filmde  oynayan oyuncuların ustalığıyla filmi bir baş yapıt haline getirmiştir. Film, gerçek hayatta karşılaşabileceğimiz acıları, kızgınlıkları ve aşkı anlatması bakımından ,  önemli bir filmdir.

4- Vicdan Ağacı IMDb puanı 8,6

Vicdan Ağacı filmi, 2018 yılında yapılmış dram türünde bir filmdir. Bu filmin  senarist ve yönetmenliğini, Olgun Özdemir yapmaktadır. İlk gösterimi 2015 yılında Antalya Film Festival’inde yapılmıştır. Bu filmde, yıllar önce aynı kıza aşık, olan  iki kardeşin hüzün dolu yaşamından kesitler izlemekteyiz. Adnan ve Menderes iki kardeştir. Menderes kendini yatalak hasta olan ağabeyi Adnan’a bakmak için adamıştır. Menderes abisini çok sever yaşadıkları bir olaydan sonra araları bozulur. Menderes’in Adnan’ı huzurevine yatırmak istemesi sonucu hayatları geri dönülmez bir çıkmaza girecektir. Bu film, hayatın acımasız olduğunu göstermesi açısında çok önemli bir filmdir.

3- Taksim Hol’dem IMDb puanı 8,7

Taksim Hol’dem filmi, 2017 yapımı bir filmdir. Filmin yönetmenliğini, Michail Önder yapmaktadır. Filmde, bir protesto esnasında iki arkadaşın tartışması sonucu yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Film drama türündedir. Filmde, Kenan Ece, Emre Keskin, Damla Sönmez ve Berk Akman rol almaktadır. Film tam anlamıyla, uluslararası film festivallerinde gösterilecek bir film olarak karşımıza çıkıyor.

2- Ayla IMDb Puanı 9,3

Ayla filmi, Kore’de bir Türk subayının yaşanmış hayat hikayesini konu alan 2017 yapımı bir filmdir. Filmin yönetmenliğini Can Ulkay  yapmaktadır. Oyuncu kadrosunda, İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor ve çocuk oyuncu Kim Seoul   bulunmaktadır. Ayla Amerika’daFilm, uluslararası platformlarda, birçok ödüle sahiptir. Ulusal ve uluslararası 8 ödüle sahip olmuştur.  Filmde,   astsubay Süleyman’nın Kore’ de savaşırken bulduğu Ayla ,simli bir kız çocuğunu evladı gibi görmesi ve onu orada bırakarak Türkiye’ye dönmek zorunda kalması anlatılmaktadır. Yıllar sonra bıraktığı kızı görmesiyle film sona erer.  Bu film Türkiye’de sinemalarda ilk 3 haftada yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Aynı zamanda Oscar’a aday adayı olmuştur.

1- Dağ 2 IMDb puanı

Dağ 2 filmi,  Dağ  serisinin 2. Filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde, Murat Arkın, Murat Serezli, Ufuk Bayraktar gibi isimler yer alıyor. Filmin  senarist ve yönetmenliğini Alper Çağlar yapıyor. Bu filmde, İşid ile mücadele eden özel kuvvetlerin hikayesini izliyoruz. Sınır ötesi, operasyonlarla   İşid’in elinde bulunan rehinelerin kurtarılması sağlanıyor. Filmin yapım yılı 2016.  Film Türk askerinin zor şartlarda vatanını koruması bakımından önemli bir film olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Netflix Filmi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ