İbrahim Büyükak’dan Harika Komedi! Bayi Toplantısı Filmi İncelemesi

 • 06 Mart 2020
 • 578 kez görüntülendi.
İbrahim Büyükak’dan Harika Komedi! Bayi Toplantısı Filmi İncelemesi

Öncelikle bu harika filmi seyircisine sunan İbrahim Büyükak’a teşekkürü borç biliriz. İbrahim Büyükak’dan Harika Komedi! Bayi Komedi Filmi İncelemesi sizler için yaptık.

Filme geçmeden önce eleştirilerimizi yapmak istiyoruz. Bayi toplantısı filmi bildiğiniz BKM filmi. Yani, ne 10 da 7 lik ne de 10 da 4 lük bir film. BKM artık üzerine biraz daha koyması gerekiyor. BKM her daim Türkiye de olan komedi işlerine göre daha kaliteli işler yapıyor. Ama artık bir tık üste çıkmaları gerekiyor. Filmin afişinde yine sarı puntolar kullanılmıi. Ama renklerle çok ilgim olmadığı için bu kısmı eleştirmiyorum. Belki sarı renk insan psikolojisine farklı bir şekilde etkiliyor bilmiyorum.

Artık filme geçebiliriz.

Bayi Toplantısı Konusu

Bu komedi filminin fragmanını izlediğimde Eyvah, yine kötü bir komedi filmi dedim. Ama izlediğimde bu düşüncelerimde yanıldım. İbrahim Büyükak’ın yaptığı önceki filmlerden çok daha iyi. Onun yaptığı işler zaten bir önceki işinden daha iyi oluyor.

Bayi toplantısı filmi öncelikle esnaf dükkanında başlıyor. Bir beyaz eşya firmasının üyeleri olan üç kişinin toplantıya katılma süreci ve katıldıktan sonraki maceraları konu ediniyor. Gaziantep, Erzurum ve Konya’da esnaflık yapan bu üç kişiye bir gün bayi toplantısı teklifi geliyor. Aslında Erzurum ve Konya’da ki bayilerin sahibi kendileri değil. Biri gelen kişinin babası diğerininki de kayın babası. Gaziantep’den gelen kişi zaten dükkan sahibi çapkın biri.

Erzurum’dan gelen damat, İbrahim Büyükak, kayınbabasının yerine toplantıya katılıyor. İbrahim, aslında eski bir hırsız. Çocuk esirgeme kurumunda büyümüş, 18 yaşına geldiğinde ise kurumdan ayrılarak evlenmiş. Kayınbabasının yanında yaşamını sürdüren İbrahim, filmin baş karakteri.

Onur Buldu ise Gaziantep’den katılan çapkın bir esnaf. Eşini aldattığından ötürü eşi kendinden ayrılmak istese de henüz buna hazır olmayan oyuncumuz, toplantı için Gaziantep’den yola koyuluyor. İbrahim kadar öne çıkmasa da filmde yeri çok büyük.

Doğu Demirkol ise Konya’dan babasının yerine toplantıya katılan biraz saf bir karakteri temsil ediyor. Her ne kadar çok fazla filmde ya da dizide rol almasa da bu dizideki rolü çok önemli. Kendine güveni fazla olan ve filmde Büşra Pekin’e aşık olan Doğu Demirkol, izleyicilerini güldürmeyi başardı.

Saat Çalma Operasyonu

Saat Çalma Operasyonu

Şimdi bu üç karakter, bayi toplantısı için İstanbul’a gidiyor. Kendilerini karşılayan süslü bir sekreter, aynı odada kalacaklarını belirterek onlara bir anahtar veriyor. Neyse, odaya çıkıyorlar, biraz dinlendikten sonra toplantının olacağı yere gidiyorlar. Tam toplantı başladığı anda firma sahibinin yıllardır koruyup kolladığı saati çalmak için bir soygun başlıyor. Bu soygunu öncelikle bu üç karakterimiz canları pahasına önlüyor. Firma sahibi tarafından tebrikler alsalar da asıl macera o andan sonra başlıyor. Firma sahibinin oğlunun gözü o değerli saattedir. Çünkü bir sürü borcu vardır. Ama saati bir türlü vermez. Yani hırsızlık yapan kişi, firma sahibinin oğlu. Eee bu üç kişi o hırsızlığı önleyince ne olacak? Tabi ki firma sahibinin oğlu bu duruma bozulacak.

Olaylar böyle devam ederken, firma sahibinin oğlu bu üç kişiye o saati almaları gerektiğini, eğer almazlarsa canlarından olacaklarını belirtti. Yine bir toplantı yapıldığı esnada saati alırlar. Aldıkları saatin sahte olduğunu bilmiyorlar tabi. Ama onlar bunu içine sindiremeyerek, firma sahibine haber verdiler. Bir de ne görsünler, firma sahibiyle buluşacakları yerde oğlan duruyor. Firma sahibi taa en başından beri oğlunun o saatin peşinde olduğunu biliyor, ama sesini çıkarmıyormuş. Hayırsız evlat olursa, yapacak bir şey yok derler ya aynen öyle. Herşeyin farkında olan bir baba, üç saf esnaf, herşeyden habersiz toplantı katılanları…

Bayi Toplantısı Filmi Oyuncu Kadrosu

Oyuncu Kadrosu

 • Yönetmen
  Bedran Güzel
 • Oyuncular
  İbrahim Büyükak
  Onur Buldu
  Doğu Demirkol
  Büşra Pekin
  Safa Sarı
  Müfit Kayacan
  Hakan Salınmış
  Gamze Karaduman
 • Oyuncu
  Deniz Şen Hamzaoğlu
 • Senaryo
  İbrahim Büyükak
 • Yapımcı
  Necati Akpınar
 • Teknik Ekip
 • Sanat yönetmeni
  Burak Yerlikaya
 • Firmalar
  BKM Film
  Türk dağıtımcı
  CJ Entertainment Turkey

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzlenmesi Gereken En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ