HER Film İnceleme

  • 03 Mart 2021
  • 521 kez görüntülendi.
HER Film İnceleme

HER – Aşk Film Detaylı İnceleme ve Yorumlar

İngilizce adı Her olan film dilimize Aşk olarak çevrilmiştir. Yönetmenliği ve senaristliği Spike Jonze tarafından yapılan ABD filmi romantik dram ve bilimkurgu türlerini içermektedir. 2013 yılında çıkan filmin başrolünde dünyaca ünlü isimler bulunmaktadır. Film baş karakter olan Theodore Twombly’nin Samantha adlı yapay zekaya sahip bir işletim sistemine aşık olması ve ikilinin arasındaki aşk hikayesini konu almaktadır. Film Jonze’nin 2000’lerde internette okumuş olduğu yapay zeka üzerine makalelerden esinlenmiştir. Senaryoyu beş ay gibi kısa sürede yazan Spike Jonze, 2012 yılında Los Angeles şehrinde filmin çekimlerine başladı.

Filmin toplam maliyeti ise 23 milyon doları bulmuştur. Filmin ilk gösterimi 12 Ekim 2013’te New York Film Festivali’nde yapılmıştır. Film yayımlanma tarihinden sonraki 17 hafta boyunca gösterimde kalmış ve milyonlarca kişi tarafından izlenmiştir. Dünya genelinde filmin elde ettiği gelir ise 49 milyon dolar civarında olmuştur. 

Filmin baş karakteri olan Theodore Twombly içine kapanık ve depresif bir karakter olduğundan insanlar ile oldukça zor anlaşabilmektedir. Mektup yazarlığı yapan karakter, eşi ile boşanma aşamasında olduğundan dolayı yalnızlık çekmekte ve mutsuz hissetmektedir. Bu nedenle hislerden kurtulmak için onunla konuşabilen ve kişiselleştirilebilen bir yapay zeka sistemi satın alır. Yapay zekanın sesini kadın olarak seçen Theodore zamanla yapay zeka Samantha’ya bağlanır ve ondan vazgeçemez. Bu yakınlaşmadan arkadaşı Amy’ye bahseden Theodore Twombly arkadaşına işletim sistemi ile birlikte olduğunu itiraf eder. 

Boşanma aşamasında olduğu eşi Catherine ile de bu konuyu tartışan Theodore duyduğu şeyler karşısında kötü hisseder. Bunun üzerine gerçek bir insan olan Isabelle adında biri ile tanışır ve birlikte yaşamaya başlar. Fakat ondan Samantha gibi davranmasını istediği için olay garip bir hal alır ve sonlanır. Bu olaylardan sonra Samantha ile kavga eden Theodore bir süre sonra kendini affettirir. Daha sonraları  Theodore Samantha’ya başkaları ile de bu şekilde aşk yaşadığını sorar ve Samantha’nın evet cevabı üzerine birbirlerine veda ederler. Bu olayın yaşanmasından sonra suçlu hisseden Theodore eski karısına özür ve pişmanlık mektubu yazar. Filmin son sahnesinde ise Theodore Amy ile karşılaşır ve birlikte oturarak gün doğumunu izlerler.

Aşk – HER Film İMDB Hakkında

Yayınlanma Tarihi; 14 Şubat 2014 /
FilminSüresi; 2s 6dk / Dram, Romantik, Bilimkurgu
Yönetmen Spike Jonze
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara
Ülke ABD
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ