bunuizledinmi.com

Gece Yarısı Bomba Patladı.. Bakan Nebati Gidiyor.. Yerine Gelecek İsim Daha Beter…Gece Yarısı Bomba Patladı.. Bakan Nebati Gidiyor.. Yerine Gelecek İsim Daha Beter…
Ekonomideki kötü gidişatın sürmesiyle birlikte çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Nureddin Nebati yerine yeniden Lütfi Elvan’ın getirileceği öne sürüldü.
Enflasyonun yüzde 70’i aşması ve dolar kurunun yeniden 17 lirayı geçmesinin ardından çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz, eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yeniden göreve getirilmesinin olası olduğuna dair bir kulis bilgisini köşesine taşıdı. “İktidar çevrelerine yakın bir haber kaynağım, Elvan’ın kapısının yeniden çalındığını söylüyor” diyen Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

MEHMET ŞİMŞEK İDDİASI
“Elvan’ın istifa etmeden önce Londra’da yaşayan eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu Başkanlığı’na getirmeyi teklif ettiği konuşuluyordu.

Finansal piyasalar Elvan’ın, Şimşek ile birlikte Hazine ve Maliye bürokrasisinde yeniden yapılanma yapacağı beklentisini satın alıyordu. Elvan’ın istifa ettiği 2 Aralık 2021’de ABD Doları 13 TL civarındaydı; KKM’nin Hazine’ye üç ayda 21.1 milyar lira yük bindirmesine karşılık, dolar kuru 17 TL’nin altına çekilemiyor.”

“O gün Elvan’ın bu talebini reddeden siyasi iradenin, bugün alacağı tutum farklı olabilir mi?” diyen Yılmaz, “Bu kulisi benimle paylaşan kaynağım, Elvan’ın yeniden göreve gelmesini iki nedenden ötürü mümkün görmüyor” diyerek şöyle devam etti:

“Birincisi kur-faiz-enflasyon sarmalı çığ haline gelmişken, iktidarın yapılabileceklerinin sonuna gelindiğini düşünüyor. İkinci ise Elvan’ın istifadan sonra aldığı tutumla ilgili… Turkcell’de yönetim kurulu üyelik teklifini reddeden Elvan yalnızca bakanlıktan istifa etmedi, icraata mesafe de koydu.”

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.