Filmleriyle Hayatımıza Işık Tutan Kadın: Nadine Labaki

  • 23 Mart 2020
  • 1.048 kez görüntülendi.
Filmleriyle Hayatımıza Işık Tutan Kadın: Nadine Labaki

Oscar’a aday gösterilen Nadine Labaki kimdir? Nadine Labaki’nin hayatı ve filmleriyle ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Nadine Labaki, fırsat verildiğinde tüm önyargılara rağmen kadın yönetmenlerin ne kadar başarılı olabileceği konusunda tüm sinema sektörüne ders veriyor! Nadine Labaki hayatı ve yönetmenliğini yaptığı filmleri ile ilgili diğer detaylar için yazımızı sonuna kadar incelemenizi öneriyoruz.

Nadine Labaki, Orta Doğu coğrafyasının acı gerçeklerini etkileyici bir üslupla anlattığı filmlerinde zaman zaman yüzümüzde tebessüm oluştursa da, her filmin sonunda bizi cevaplanması gereken ağır sorularla baş başa bırakıyor. Yeteneği ve filmlerinin başarısı ile dikkat çeken ve Hollywood’tan birçok teklif almasına rağmen, ben Lübnan’da Lübnanlılar ile Lübnan filmlerine devam etmek istiyorum diyen Nadine Labaki ve filmleri ile karşınızdayız.

Filmleri ile Sinema Dünyasına Yeni Bir Soluk Getiren Nadine Labaki Kimdir?

Nadine Labaki, 1974 yılında Lübnan’da doğan yapımcı, senarist, oyuncu ve yönetmen…Çocukluk ve gençlik yılları Lübnan İç Savaşı’nın etkileriyle geçti. Paris’te film ve oyunculuk eğitimi alan Nadine Labaki’nin ilk denemeleri birkaç sanatçının klip çalışmaları olmuştur.

Nadine Labaki ve Filmleri

1.Kefernahum

Film, Zain adlı göçmen bir çocuğun yoksulluk ve acı içinde geçen bir hayatını anlatıyor.Zain yaşadığı tüm kötülüklerin en büyük sorumlusu olarak gördüğü anne ve babasını onu dünyaya getirdikleri için dava edip tüm ülkenin gündemine oturur. Çocukların kaderinin doğdukları coğrafyayla şekillendiğini bizlere anlatan bu filmde Nadine Labaki, filmin senaristliğini ve yönetmenliğini kendisi üstlenmiştir.

2.Caramel

Film, Beyrut’un iç savaş sonrası yıkılan tarafını değil de, bir güzellik salonuna giden  beş kadının aşk, evlilik ve aile sorunları üzerinden farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Merkezi kadınlar ve onların hayatları olan bu filmi izlediğinizde hiç pişman olmayacaksınız.Birbirinden farklı hikayeleri ve duygu geçişleri ile izleyiciyi etkisine alan bir Nadine Labaki filmi.

3.Peki Şimdi Nereye?

Nadine Labaki’nin hem senaryosunu yazdığı hem de rol aldığı bir diğer başarılı bir filmidir. Dinsel çatışmaların ve savaşın yaşandığı Ortadoğu coğrafyasında kadınların zekası ve çözüm uğraşlarıyla adeta bir ders veren Nadine Labaki, herhangibir dinsel ayrım yapmadan yaşanan bu köyde savaş sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi 5 Macera Filmi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ