arama

Gattaca Filminin Konusu ve İncelemesi

Film önerileri listemize eklediğimiz bu filmi bizlere Barış Özcan önerdi. DNA’lar üzerine yaptığı videosunda 1997 yapımı Gattaca filminden bahsetti. Bilimkurgu filmleri seven biri olarak dikkatimi çekti ve hemen izledim. Videonun konusu ve film birbiriyle o kadar benzerdi ki 1997 yılında bilim kurgu filmlerin konusu olan şeylerin günümüzde gerçekleşmesi insanı ürkütmüyor değil.
Film Önerileri_Gattaca_1
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • bunuizledinmi.com bunuizledinmi.com
  • Oyla
    Loading...

Tür: Dram, Bilim Kurgu

İMDB: 7,8

Yıl: 1997

Oyuncular:  Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law 

Yönetmen: Andrew Niccol

Film Önerileri_Gattaca_AfişGattaca filminin konusu ise şöyle; Film teknoloji ve bilimin zirvesini yaşadığı, her gün düzinelerce aracın uzaya gönderildiği bir dönemde geçiyor. Bilimin ilerlemesiyle insanlar doğacak çocuklarının tüm genetik hastalıklardan arınmış, süper zekâ, muhteşem fiziksel güç ve özellikte kusursuz insanlar tasarlayabilmektedirler. Eski insanlığın yerini alan bu yeni süper ırk önemli görev ve hizmetlerde bulunmaktadır.

Filme konu olan ailenin iki çocuğundan biri olan Anton bu tasarlanmış genlere sahip bir süper insandır. Diğer çocuk Vincent’da aynı ailenin eski insanlığa sahip bir üyesidir. Süper insanlar önemli görevlerde bulunurken Vincent ise önemli bir şirkette temizlikçi olarak görev yapmaktadır. Ancak Vincent’ın uzaya gitme hayali onu bir tezgâhın parçası yapar ve bu sayede Vincent temizlikçi olarak çalıştığı şirkette önemli bir konumda çalışmaya başlar. Uzaya gitmeye çok yaklaşan Vincent’ın bu tezgâhı şirkette yaşanan bir cinayeti aydınlatmak için görevlendirilen özel dedektif tarafından ortaya çıkmak üzeredir.

Filmin konusunu, işlenişi ve kurgusu gerçekten etkileyiciydi. İzleyiciye bir yandan karamsarlı, bir yandan da aydınlık güzel bir gelecek gösterilmiş. Ufak tefek mantık hataları olsa da bunlar pek göze çarpmayan ve filmden soğutmayan ayrıntılar. Oyuncular gayet başarılı bir iş çıkartmış diyebiliriz. 1997 yapımı filmin anlattığı geleceğe artık pek de uzak değiliz. Yönetmen geleceği filmde çok iyi işlemiş.

Filmde bilim kurgu bir amaç değil amaç olarak kullanılmış. Filmde varoluşçuluk teması oldukça belirgin bir şekilde işlenmiş, felsefi öğelerinde bolca kullanıldığı filmin değeri yıllar sonra anlaşılmış ve kült filmler arasında yerini almış. Bir yandan ürkütücü bir yandan umut verici bir konuyu işleyen Gattaca bilim kurgu filmleri sevenlerin kaçırmaması gereken bir film. İyi seyirler…

Fragman: