Erdoğan’ın 3 Ayaklı Seçim Planı Belli Oldu! Gazeteci Mehmet Tezkan, Halk TV’de yayımlanan bugünkü köşe yazısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim planının belli olduğunu yazdı.

Mehmet Tezkan, Halk TV’de yayımlanan köşe yazısında erken seçim iddialarını değerlendirerek “Siz olsanız erken seçime gider misiniz? Siz gitmeyecekseniz Erdoğan neden gitsin?” diyerek ihtimalin düşük olduğunu vurguladı.

Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmaya dikkat çeken Tezkan, “Aslında Erdoğan’ın oyun planı belli. Önceki günkü konuşmasında çıtlattı. Satır aralarında ima etti.” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

Haziran planı şu:

BİR: Enflasyon şu nedenle bu nedenle inecek. Karar gazetesinde İbrahim Kahveci meseleyi o kadar basit o kadar güzel anlattı ki:

“Matematik ile izah edelim: Bu 6 ayda 54 TL zam yapılan ürünün fiyatı 100 liradan 154 liraya yükselmiş oldu. Fakat siz önümüzdeki 6 ayda 55 lira daha zam yaptığınızda ürünün fiyatı 154+55=209 liraya çıkmış olacak. Ammaaa bir farkla.

İlk 54 liralık zam 54/100=%54 demektir. İkinci altı ayda 55 lira zam ise 55/154=%35,7 etmektedir.

Şimdi burada ne olmuş oluyor? İlk 6 ayda 54 TL zam yapılmış ve ardından ikinci 6 ayda da 55 TL daha zam yapılmıştır. Ama baz etkisi ile ilk 6 ayda enflasyon %54 olurken, sonraki 6 ayda enflasyon %35,7’ye düşmektedir. Zam tutarı daha fazla olsa bile enflasyon düşmüş oluyor.

İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kurulan ülke yönetiminin enflasyonu düşürme formülü budur”

100 liraya aldığın malı bir yıl sonra 209 liraya alacaksın ama enflasyon yüzde 54 ‘ten yüzde 35.7’ye düşmüş olacak… Şubatta, martta enflasyon inecek demesinin sebebi budur.

Erdoğan bu durumu iyi satar, iyi pazarlar…

İKİ: Temmuz ayında enflasyon oranında zam verecek. Ocak ayında ise seçim zammı yapacak. Enflasyonun üzerinde. Yüzde yüz.

Asgari ücrete yapacağı zam Hazine’yi çok fazla ilgilendirmiyor. İşvereni ilgilendiriyor. Yüzde yüz çaksa kendi için ne yazar?

İşveren kaldıramaz, işten çıkarmalar olur. Olmaz. Seçim öncesi maliye sopayı gösterdi mi kimse bir kişi bile işten çıkaramaz.

ÜÇ: Karadeniz gazı. Borular döşenmeye başlandı, 2023’te seçimden önce evlere taşınacağı Erdoğan tarafından ilan edildi. Artık yerli gazımız var diye seçimden önce doğalgaz ücretlerini yüzde 60, yüzde 70 indirebilirler.

Nisan, mayıs bolluk havası haziranda seçim.

Siyaset bilimcilerin bir bölümü seçmen son üç aydaki duruma göre oy tercihini yapar diyor. Erdoğan ocak sonrasına oynuyor.
Ya kazanırım ya benden sonra tufan diyecek…
Gidişat belli…

SON ANKET ERİMEYİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Öte yandan AKP’nin oyu yüzde 30’un altına düştü. Katılımcılara, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy verir misiniz” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 55.6’sı bu soruya, “Asla” yanıtını verdi.

öneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, Türkiye Siyaset Paneli Haziran 2022 raporunun sonuçlarını açıkladı. Araştırma kapsamında 27 ilde 2 bin 700 kişi ile görüşüldü. Araştırmada katılımcılara, “Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 29.8’i bu soruya AKP, yüzde 29.5’i CHP, yüzde 10.3’ü HDP, yüzde 6.9’u MHP, yüzde 13.2’si İYİ Parti, yüzde 2.3’ü DEVA Partisi, yüzde 2.3’ü Yeniden Refah Partisi, yüzde 1.8’i Zafer Partisi, yüzde 1’i Saadet Partisi, yüzde 0.8’i TİP, yüzde 0.2’si Gelecek Partisi yanıtını verdi. Diğer partilere oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise 1.9 oldu.

Katılımcılara “Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” diye de soruldu. Yüzde 55.6’sı bu soruya “Asla oy vermem” yanıtını verdi. Yüzde 31.9’u “Kesinlikle oy veririm”, yüzde 10.4’ü “Oy verebilirim de vermeyebilirim de”, yüzde 2.1’i ise “Oy kullanmam” yanıtını verdi.

Ankette “Önümüzdeki pazar cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mı, muhalefet adayına mı oy verirsiniz?” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 52.5’i “muhalefet adayı” yanıtını verdi.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.