En İyi Türk Filmleri İnceleme (10 Film Tavsiyesi)

  • 30 Ocak 2021
  • 1.245 kez görüntülendi.
En İyi Türk Filmleri İnceleme (10 Film Tavsiyesi)

Dünya sinema tarihine kattığı uluslararası ödüllü filmler ile Türk sineması her geçen gün kalitesini arttırarak gelişmeye devam etmekte. Çeşitli konularda (dram, komedi, savaş, fantazi, romantik) binlerce hatta onbinlerce filmi seyirciyle buluşmuştur.

Son yıllarda rekabetin arttığı sinema sektöründe, rekabetten ötürü daha da kaliteli filmler çıkmaya başladı. Belki de listemizde daha önceden izlemediğiniz hatta adını bile duymadığınız filmler olacaktırr.

Şahsen listeyi hazırlarken (binlerce film izlemiş biri olarak) benim bile duymadığım filmler var. IMDb (Sinema ve TV Veritabanı) verilerine göre sıralamaya koyarak derledik. (IMDb puanı esas alınarak yapılmıştır).

Listemize başlamadan önce Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Neşeli Günler, Canım Kardeşim gibi yeşilçam filmlerini listemizin dışında bıraktık. Yeşilçam filmlerine ayrı bir makalede yer vereceğiz.

1. Dağ 2 (2016)

IMDb: 9,0
Yönetmen: Alper Çağlar
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli
Tür: Savaş, Dram

Dağ 2 Filmi İnceleme..

Teröristlerin elinden kurtulmayı başaran Oğuz ve Bekir, uzun bir aranın ardından Özel Kuvvetlere katılmak isterler. Zorlu bir eğitimi geçtikten sonra, 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi‘ne katılırlar. İlk görevleri olan Kuzey Irak‘da kaçırılmış olan bir Türk gazeteciyi kurtarmaktır. Görev sırasında çok zor durumlarda kalarak hayatta kalma mücadelesi vereceklerdir.

2. Ayla (2017);

IMDb: 8,6
Yönetmen: Can Ulkay
Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kim Seo
Tür: Dram, Savaş

Ayla Film İnceleme..

Ayla, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve dramatik bir hikayeyi konu alıyor. Türkiye‘nin Kore’ye gönderdiği destek birliklerinden birinde olan Süleyman Astsubay savaş alanında 5 yaşında küçük, yetim bir kız bulur ve onu yanına alarak Ayla adını verir. Zamanla baba-kız ilişkisi içine girerler. Ayla bütün birlikçe çok sevilen bir isim olur. Aradan 15 ay geçtikten sonra savaş biter, Süleyman Astsubay Ayla’dan ayrılmak istemez ve yanında götürmek için bütün yolları dener. Fakat Kore kanunlarını geçemez ve Ayla bir yetimhaneye götürülür. İkili birbirine tekrar bir araya gelme sözü verirler.

3. Babam ve Oğlum (2005);

IMDb: 8,3
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Fikret Kuşkan, Hümeyra, Çetin Tekindor
Tür: Dramatik Komedi

Babam ve Oğlum İnceleme ; 

Son dönem sinemamızın en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul edilen ”Babam ve Oğlum” dramatik komedi dalında klasikleşmiş bir filmdir Filmde 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birini anlatmaktadır. Deniz annesini henüz doğmadan kaybetemiş babasından başka akrabasını tanımadan mütevazi bir evde büyümüş çocuktur. Babası Sadık bir gün eve gelir ve Deniz’e şaşırtıcı bir teklif yaparak kasabaya dedesinin yanına giderek orada yaşıyacağını söyler. Sadık uzun yıllardır görmediği babası ile görüşmüş olur. Deniz zamanla ilk kez tanıdığı akrabalarına alışırken bir yandan da içinde bu durumun bir tedirginliği oluşur. Bir gün yaşanan dramatik bir olay olur ve herkesi derinden etkiler.

4. Kış Uykusu (2014)

IMDb: 8,2
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Nejat İşler, Tamer Levent
Tür: Dram

Kış Uykusu Özeti Konusu

Kış Uykusu, emekli olan bir tiyatrocunun hayatını konu ediniyor. Aydın, emekli olduktan sonra Kapadokya‘ya gelerek babasından kalan butik oteli işletmeye başlar. Aydın günlereini köşe yazarlığı yaparak, uzun zamandır niyelendiği tiyatro tarihli bir kitap yazmaya çalışarak günlerini geçirir. Kendisine soğuk ve uzak olan karısı Nihal ve eşinden boşandıktan sonra yanına aldığı kardeşi Necla ile birlikte yaşamaktadır. Türk sinemasının Cannes gösterimli ve bol ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan‘nın bu son filmi Cannes‘de büyük ödül Altın Palmiye‘ye layık görüldü. Usta oyuncuların bulunduğu oyuncu kadrosu (Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Nejat İşler, Serhat Kılıç, Tamer Levent) ile büyük bir ilgi görmüştü.

5. Ahlat Ağacı (2018)

IMDb: 8,2
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin
Tür: Dram

Ahlat Ağacı Özeti Konusu

Sinan adındaki zeki ve efendi bir genç, oldu olası edebiyat ile çok yakından ilgilidir. Edebiyata olan ilgisi onu yazar olma hayallerine itmiştir. Anadolu’da memleketinde ki köyüne dönen Sinan, canla başla çalışarak kitabını bastıracak parayı kazanmaya çalışır. Fakat babasın geçmişten kalan borçları Sinan’ın başına büyük dert olacaktır. Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı Doğu Demirkol‘un başrolde olduğu, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Egüçlü, Serkan Keskin, Tamer Levent, Öner Erkan gibi tercübeli oyuncuların olduğu film 2018’de 200 bin kişiye yakın bir gişe başarısı yakaladı.

6. G.O.R.A (2004)

IMDb: 8,0
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: : Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven, Özkan Uğur
Tür: Bilimkurgu, Komedi

G.O.R.A Özeti Konusu

Arif, çevresi tarafından üçkağatçı, kurnaz olarak bilinmektedir. Dükkanında halı satarak hayatını sürdüren Arif, bir gün hiç beklemediği anda dükkanına gelen uzaylılar tarafından kaçırılır. Başka bir gezegene götürülen Arif, zekasını kullanarak bu gezegenden kaçmanın yollarını aramaktadır. Fakat kaçmak için girdiği yollarda maceralara ve beklenmedik aşk kapılarınıda açacaktır. Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın birden çok karakteri canlandırdığı komedi filmi sizlere eğlenceli dakikalar yaşatacak.

7. Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

IMDb: 8,0
Yönetmen: Levent Semerci
Oyuncular: Cüneyt Deniz, Barış Aydın, Mete Horozoğlu
Tür: Dram, Savaş

Nefes: Vatan Sağolsun Özeti Konusu

Ülkemizde çok az yapımı olan ‘‘Savaş” türünde filmlerin ilklerindendir. Konuyu işleyiş ve görsel sunum bakımından yerli savaş filmleri arasında öncü filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Güneydoğu‘da Irak sınırına yakın bir ilçede bulunan Röle istasyonunu korumakla görevlendirilmiş bir yüzbaşı ve 40 askerinin 2365 rakımlı bir tepedeki hayat mücadelesini anlatıyor. Yerli filmler arasında asker konulu olarak yapılan ilk filmlerden (öncü filmlerden) birisi olarak sayılmaktadır.

8. Devrim Arabaları (2008)

IMDb: 8,0
Yönetmen: Tolga Örnek
Oyuncular: Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Uğur Polat
Tür: Dram

Devrim Arabaları Özeti Konusu

27 Mayıs 1960 darbesi sonucu göreve gelen Cemal Gürsel’in gerçek hikayesinden yola çıkılarak yapılmıştır. Babası darbecilikle suçlanan yetenekli yönetmen Tolga Örnek’in bu filmi yapması ilginç bir tesadüf olmuştur. İhtilalden 1 yıl sonra hep hayalini kurduğu yerli otomobil yapmayı isteyen Cemal Gürsel emir vererek bu hayalini gerçekleştirmek ister. Otomobili yapması için 23 mühendis görevlendirilir ve sadece 130 gün süre verilir. 23 Mühendis hayatlarının en zor anlarını yaşayacaklar ve bütün zorluklarla mücadele etmek zorunda kalacaklardır. Mühendisler bu 130 gün içerisinde yerli otomobili yapmak zorundadırlar. Otomobil üretildikten sonra ”Devrim Arabaları” adı verilecekti.

9.Vizyontele (2001)

IMDb: 8,0
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Altan Erekli
Tür: Komedi

Vizontele Özeti Konusu

Türk sinema tarihinin belkide (bence) gelmiş geçmiş en büyük en usta oyuncu kadrosuna sahip olan komedi türündeki 2001 yapımlı Vizontele … En büyük eğlencesinin yazlık açık hava sineması olan bir kasabanın televizyonun icadıyla ve kasabaya gelişiyle oluşan bir beklenti dönemini anlatmaktadır. Kasabanın sevilen ismi Emin, herkese yardım eden ve herkes tarafından sevilen birisidir. Meraklı ve keşifçi olan emin kasabaya gelecek olan televizyonu çok merak eder. Televizyon kasabaya gelirken beraberinde bir çok şeyide birlikte getirecektir. Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı, oyuncu kadrosunda; Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Altan Erekli, Erdal Tosun, Tuncer Salman, Şebnem Dönmez ve daha birüsürü ismin bulunduğu ” Vizontele ” Türk sinemasının efsane filmleri arasında yer almaktadır.

10. Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

IMDb: 7,8
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan
Tür: Dram, Gerilim

Bir Zamanlar Anadolu’da Özeti ; Konusu

Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünü konu ediniyor. Kentsel kaygıların bir kenara bırakıldığı bu filmde, taşranın sıkıntılı ve bunaltıcı dünyasının yanı sıra bir cinayeti konu ediniyor. Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın kalitesini konuşturduğu gerilim, dram karışık bu filmi izleyiciler tarafından tam not aldı.

Arkadaşlar (IMDb Verilerine Göre) En iyi Türk Filmleri Olarak Seçilmiştir..Keyifli İzlemeler Diliyorum..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ