bunuizledinmi.comMilyonlarca çalışan ve emekliyi ilgilendiren karar SGK’dan geldi. SGK’nın emeklilik sisteminde köklü bir değişiklığa giderek SSK ve Bağ-Kur arasındaki prim farkını gidereceği duyuruldu. İşte ilerlemenin ayrıntıları.
Milyonlarca yurtdaş emekli olmak amacıyla prim ve yaş takibi yapar iken SGK’dan çok mevzuşulacak bir karar geldi.

Emeklilik koşulları ve hak kazanma koşullarına standart geliyor. Yapılacak planlamayle hem değişik mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitleme olacak hatta SSK’lılar ile Bağ-Kur’lular arasındaki prim gün farkı ortadan kalkmış olacak. Burada prim eşitleme prosedürleri giriş tarihine göre de değişecek. Buna göre de üç ayrı devre ele alıncak.

SABAH’ta tespit edilen habere göre, Türkiye’de 2008 senesinde oluşturulan reform ile bütün sosyal emniyet kurumları bir çatı altında toplandı. Böylece daha evvelce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı adı altında yürütülen prosedürler Sosyal Emniyet kurumu (SGK) adı altında birleştirilmiş oldu.

Fakat bu reforma karşın kurumlar arasında bir norm birliği de sağlanmadı. Bütün kurumlarda emeklilik prosedürleri, emekli maaşı bağlama sistemleri değişik olarak uygulanmaya devam etmekte.

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensuplarının emekli olmak amacıyla bmafsala vakitleri ve prim gün koşulları değişiklik işaret ediyor. Yine emekli maaşı hesaplamaları yapılırken de değişik hesaplama sistemleri uygulanıyor.

PATRONA ZOR İŞÇİYE KOLAY OLACAK

Bu noktada Bağ-Kur mensuplarının emeklilik koşulları SSK’ya göre daha zor. Çünkü daha sık prim biriktirmek mecburiyetindelar.

Mesela 1995 senesinde Bağ-Kur’lu bir bayan sigortalı 7.200 gün (20 sene) prim biriktirmek mecburiyetindeyken erkek Bağı-Kur’lu sigortalı amacıyla bu koşul 25 sene bundan sonra 9.000 günü buluyor.

Aynı tarihte işe giren bir SSK’lı ise 570 gün prim ödediğinde emekli olabiliyor. Dhadiyisıyla bir Bağ-Kur’lu 9.000 gün ile emekli olurken yanısıra çalıştırdığı SSK’lı bir çalışanı 5.750 gün ile emekli oluyor üstelik daha sık da emekli maaşı alabiliyor.

FARKLILIK GİDERİLECEK

Önceki gün açıklamalarda tespit edilen Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, “Esnafın birtakım problemleri mevzuat ile alakalı problemler. Prim gün adedindaki değişiklik ciddi bir problem. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir planlamayi gerçekleştireceğimızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme koşullarını standarmısra etmemiz lazım. Bu hem değişik mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik hissinin oluşmasını ortadan kaldırır hatta devletle halk arasındaki itimat duygusunu güçlendirir” İfadelerini kullanmıştı.

Böylece SSK’lılar ile Bağ-Kurlular arasındaki prim gün farkı ortadan kalkmış olacak.

NASIL DEĞİŞECEK?

Burada prim eşitleme prosedürleri işe giriş tarihine göre de değişecek. Buna göre de üç ayrı devre ele alıncak.

Birinci devre 8 Eylül 1999 evveli:

8 Eylül 1999 evvel sigortalı olmuş bir SSK’lı amacıyla prim gün koşulu 5.000 bin ile 5.975 gün arasında değişiyor.

Burada Bağ-Kur’lu amacıyla ise bayanlarda 7.200 gün erkeklerde 9.000 gün olarak uygulanıyor.

Bir eşitleme söz hususu bulunduğunda Bağ-Kur’lular amacıyla de 5.000 ile 5.975 gün arasında bir prim koşulu getirilmesi söz hususu olacak.

İkinci devre 1999-2008 arası:

Bu devrede ise SSK’lılarda prim gün koşulu bayan erkek farkı olmadan 7.000 güne çıkartıldı.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.