Emekli maaşı 7500- 8000-8500 Tl olan herkesi ilgilendiriyor
Emekli maaşı 7500 tl olan vatandaşlarımız amacıyla beklenilen açıklama geldi! Yüzleri güldüren oran belli oldu…
Orta Vadeli Program ile emekli ve memur amacıyla Ocak Ayı Ayı ayı maaş zammı tamamiyle değişti. Zam oranlarında beklentiler yükselirken, en düşük emekli aylığı amacıyla masadaki yeni rakam meydana çıktı. Memur, memur emeklisi ve SSK ve Bağ-Kur emeklilileri dahil olmak üzere sene başında yapılacak zamda bütün hesaplamalar Orta Vadeli Program ile değişti. TÜİK ve Merkez Bankası’nın enflasyon tahminleriyle oluşturulan maaş hesapmasına birde OVP enflasyon tahmini eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Orta Vadeli Program’da yer alan enflasyon ön görülerine göre memur ve emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranları yükseldi. İşte masadaki yeni rakamlar..

ENFLASYONDA BEKLENTİLER YÜKSELDİ

Memur ve memur emeklileri Ocak Ayı Ayı ayında 7. Dönem Toplu sözleşme kapsamında tespit edilen zam seviyesinın yanı sıra, enflasyon farkı seviyesinda zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise enflasyon seviyesinda zam yapılacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB),ön görülerine yüzde 62 olarak gerçekleşmesi beklenilen enflasyon tahmini OVP ile yüzde 65’e yükseldi. TCMB tahminine göre memur ve memur emeklisine yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ve yüzde 27.59’luk enflasyon farkıyla toplamda yüzde 46.73 seviyesinda zam hesaplanıyordu. OVP ile 6 aylık enflasyon beklentisi de yüzde 37,76 oldu. Memur ve memur emeklisi yüzde 15’lik toplu sözleşme zammına ayrıca yüzde 29,96’lık enflasyon farkı alacak. Toplamda ise zam seviyesi yüzde 49.46’ya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 37,76 seviyesinda zam alacak.

EMEKLİLER İÇİN DENGELEYECİ ÇALIŞMA GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla emekliye tedavi gündeme geldi. Konunun Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla konunun Meclis gündemine de gelmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan emekliler amacıyla süreğen meseleye çözüm geldi. Yılmaz, “Emeklilerimizle alakalı dengeleyici bir çalışmayı öneme alabiliriz. Yıl sonuna kadar çalışmalarımızı neticelendirmeyi öngörüyoruz.” dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN 332 LİRAYA ÇIKACAK

Ayrıca 7500 lira olan en düşük emekli aylığının da senebaşında artırılması bekleniyor. Cepte olan enflasyon yükselişina göre en düşük emekli aylığına yüzde 37,76 zam halinde 7500 liralık tutar 10 bin 332 liraya yükselecek. Bugün itibariyle 7 bin 900 lira olan emekli aylığı 10 bin 883 lira, 8 bin 200 lira olan emekli aylığı 11 bin 434 lira, 9 bin lira alan 12 bin 398 lira, 9 bin 400 lira alan da 12 bin 949 lira alacak.

BAYRAM İKRAMİYELERİ DE ARTACAK

Emeklilere 1100 lira olan bayram ikramiyeleri de artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilebilecek zam seviyesi daha yüksek olacak.

ARTIŞLAR KADEMELİ OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilebilecek zam seviyesi daha yüksek olacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üstüne kademeli olarak belirlenecek. Emekli ve memur maaşlarının baştan sona değişeceği maaş zammına refah payı ve seyyanen yükselişin söz hususu olması bekleniyor.

kaynak:haberimizbu.com

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.