Dövüş Kulübü Filmi İncelemesi

  • 26 Şubat 2020
  • 1.039 kez görüntülendi.
Dövüş Kulübü Filmi İncelemesi

Macera ve aksiyon filmi sevenler arasında mı yer alıyorsunuz? Dövüş filmleri izlemek, keyifli saatler geçirmek sizi mutlu mu ediyor? O zaman sizi Dövüş Kulübü filmini izlemenizi öneriyoruz. Siz izlemeden önce de film hakkında sizler için inceleme yaptık. İşte, Dövüş Kulübü Filmi İncelemesi… 

Edward Norton ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı 1999 tarihli kült film Dövüş Kulübü (Fight Club) özellikle konusu ve anlattığı hikâye bakımından yılladır ilgi çekmeye devam etmektedir.

Dövüş Kulübü Filmi Konusu

Konusu

Konusu

Chuck Palanhiuk’in yazarlığını yaptığı Fight Club romanının kitaba uyarlanmış hali Dövüş Kulübü yani Fight Club filmi harika bir aksiyon filmi. Film içerisinde ailesi ve yakın arkadaşları olmayan yalnız bir genç olan Yuppie’nin günün birinde Tyler Durden ile karşılaşması tüm hayatını değiştirecektir. Durden, Yuppie gibi insanlardan oluşan bir kulüp kurmuştur. Bu kulübe üye olanlar hafta sonları sokaklarda kavga etmek zorundaydı. Giderek artış gösteren ve yaygınlaşan bu moda kulüpleri Tyler Durden’in ünlenmesine neden olmaktadır. Ya da yeni jenerasyonun mesihi bu kulüp olacaktır. Bir süre sonra ortaya çıkacak olan Marla, adında bir genç kız ortalığı bayağı karıştıracaktır. Bu kız herkesin hayatını değiştirecektir.

 Filmin Hikâyesinin Arka Planı

20.yüzyılın sonunda insan emeğinin yerine teknolojinin geçmesiyle insanın hiçleşmesi ve düşünen insanların azalarak düşünceleri uygulayanların sayısının arttığı bir döneme girilir. Birçok eylem sorgulamadan yapılır hale gelir. Bir çeşit yeni kast sistemi oluşur. Yönetenlerin güçleri artarken yönetilenler zayıflar. Sistem sadece alt sınıfların ne kadar tükettiğiyle ilgilenmektedir, Tüketim arttıkça tüketime bağımlılık da artmaktadır.

Tüketim kültürünün merkezi Amerika aynı zamanda dünyada suç oranının en yüksek olduğu yerdir. Hala erkeklerin egemen olduğu diğer pek çok ülkenin aksine, kadınların iş alanında yükseldiği Amerika’da erkekler güçlerini kaybetmektedir. Film işte Amerikan erkeğinin bu sorunlarıyla ilgilidir ve çağdaş Amerikan yaşamın tarzına eleştirel bir bakıştır.

Film Jack’in tatminsizlik ve huzursuzluk içinde debelendiği bir zaman dilimini kapsamaktadır. Jack’in hayatının dönüm noktaları anlatıcının sözel anlatımıyla geçilir. Sürekli flashbacklerle devam eden senaryo sondan en başa döndükten sonra yeniden sona doğru ilerler. Son sahne ile ilk sahne aynıdır. Kurgunun başarısı nedeniyle zaman sıralamasında herhangi bir kopukluk hissedilmez.

Karakterlerin yaşam alanları

Dövüş Kulübü filmi konusu itibariyle tüm mekânlara bir anlam yüklemiştir.

Karakterlerin Yaşam Alanı

Karakterlerin Yaşam Alanı

Jack’in konformist ve pahalı eşyalarla döşeli evinde çıkan yangın nedeniyle her şeyini kaybetmesi ile tüketimden kaynaklanan tatmin olma illüzyonun bir anda yıkıldığı görülür.

Dünyaya meydan okuyan biri olarak tasvir edilen Tyler’ın evinde ise sular genellikle kesiktir, aksa bile çoğunlukla paslı su gelir, yağmur evin içine akar, yatak odasında paslı bir yatak dışında bir şey yoktur. Bahçeye ceset bile gömülebilir çünkü etrafta rahatsız olabilecek komşular bulunmaz.

Marla Singer ise filmde cinsel obje olarak gösterildiğinden evinde ilk göze çarpan büyük bir yatak ve evin kalan dekorasyonu bunu desteklemektedir.

Çokça kullanılan mekanlar olan uçak ve otel odaları ve buralarda bulunan tek kişilik ürünler ise insanların hayatında kısa süre yer etmektedir. Bu mekanlara aidiyet hissedilmez, bağ kurulmaz ve işletmecileri bunu sürekli olarak hissettirir. Kısa süreli kullanım için verilen, sabun, şampuan ve havlular yakın zamanda bu mekanın terk edileceği hissini vermektedir. Bu mesajlar insanın modern toplum içindeki yalnızlığına işaret etmektedir.

 Hikâyedeki Çatışmalar

Hikayede ki Çatışmalar

Hikayede ki Çatışmalar

Jack ve Tyler arasındaki çatışma filmin ana çatısını oluştururken, sistem eleştirisi bu çatışma üzerinden yapılmakta, bu iki karakterin yaşadığı çıkmazlar üzerinden toplumsal mesaj verilmektedir. Filmin başından sonuna kadar iğdiş edilme – erkeklik, homoerotik mesajlar – sert erkek imajı, seyirci kalmak – dövüşün içinde olmak gibi yan çatışmalar kullanılarak verilen mesajlar kuvvetlendirilmiştir.

Film kullanılan ıslak ve karanlık ortamlar ile seyirci sürekli bir rahatsız etmekte, içinde bulunduğu ortamda sıkışmışlık hissi içinde bırakmaktadır. Ayrıca finaldeki yıkımla birlikte obsesif hava daha da yoğunlaşarak filmin etkinliğini arttırmaktadır.

Filmin Oyuncuları

Dövüş kulübü filmi oldukça başarılı bir yapıta sahip olan bir Amerikan filmidir. Bu Amerikan filmi 1999 yılında yayınlanmasına rağmen hala günümüzde seyirci bulabilmektedir. Maceralı ve aksiyonlu olan bu harika filmin oyuncuları da dünya çapında başarı elde etmiş olan, adını başarılı filmlerde duyurmuş olan kişilerden oluşmaktadır. İşte, Dövüş Kulübü filminin oyuncu kadrosu…

Oyuncuları

  • Edward Norton
  • Brad Pitt
  • Helena Bonham Carter
  • Meat Loaf
  • Zach Grenier

Dövüş Kulübü Filmi Fragmanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi Emilia Clarke Filmleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ