Çiçero Filminin Özeti

  • 04 Nisan 2020
  • 934 kez görüntülendi.
Çiçero Filminin Özeti

Çiçero filminin konusu tarihte ilginç olaylarla doludur.Çiçero filmi gerçek olaylardan esinlenerek hazırlanmıştır.Film  Arnavut kökenli bir casus olan Elyasa Bazna Türk ismi İlyas Bazna  adında olan bir casus 2.Dünya Savaşı’nın olduğu 1942 yılında Türkiye’ye gelir.Yugoslavya Büyükelçiiği’nde gerçekleşen bir gecede opera şarkısı söyler.Bu durum İngiliz Büyükelçiliği’nin dikkatini çeker.Mesleğinin elçiliklerde uşaklık olduğunu öğrenen İngilizler kendisine elçililklerinde uşaklık yapmak üzere teklif götürürler.İlyas Bazna bu teklifi kabul eder ve elçilikte çalışmaya başlar.

Çiçero Filmi Konusu

Büyük Aşk  bundan sonra başlar.İlyas Bazna Alman Nazi Elçiliğin’de çalışan Cornelia ile  tanışır.Cornelia ile aralarında güzel bir aşk başlar.İlyas Bazna babasının katili olan İngilizlerden intikam almaya kararlıdır.Bu yüzden İngiliz Elçiliğin’deki bilgileri sızdırmaya başlar.

İngiliz Büyük Elçisinin odasına girerek çantasındaki bilgilerin fotoğraflarını çekmeye başlar. Bu bilgileri Nazi Almanya Elçiliği’nde görev yapan Moyzich’e verir.Cornelia ise Nazi Elçilği’nde Moyzich’in sekreteri olarak görev yapmaktadır.

Cornelia’nın oğlu down sendromlu engelli bir çocuktur.Moyzich ise Cornelia’nın engelli bir çocuğu olduğunu öğrenir ve onu tehdit etmeye başlar.Cornelia’nın oğlunu toplama kampına göndereceğini söyler.Cornelia’da buna fırsat vermemek için İngiliz görevli Welligton’dan yardım ister.

Nazilerle Uğraşılacak!

Welligton ancak Nazilerden kendisine bilgi sızdırdığı taktirde çocuğunu kurtaracağını söyler.Belli zaman sonra İngiliz komutan Curchill İsmet İnönü’ye kendilerine Almanlara karşı yardım etmesi yönünde bir teklifte bulunur.Fakat İsmet İnönü bu teklifi reddeder.

İlyas Bazna bilgileri çoktan Nazilere ulaştırmıştır.Naziler yavaş yavaş İngilizlerin planlarını engellemeye başlar.Welligton içlerinde bir köstebek olduğundan artık emindir.Bu durumu Cornelia’nın da desteklemesi ile ayrıntılı bir şeklide araştırmaya başlar.Cornelia ise Nazilerden çaldığı bilgileri zorda olsa İngilizlere ulaştırır.

Hem Cornelia hemde İlyas Bazna deşifre olurlar.İki taraf karşı karşıa gelirler.İlyas Bazna Moyzich’i vurur.Welligton oradan uzaklaşır.Moyzich ise çoktan Cornelia’nın oğlunu toplama kampına göndermiştir.

Cornelia her şeyi oğlu için yaptığını söyler ve aşkı İlyas Bazna’dan yardım ister.İlyas Bazna İngilizlerin büyük operasyon belgelerini ancak çocuğu verirler ise verebileceğini söyler.Naziler bunu kabul eder.

İlyas Bazna ve Cornelia çocuğu kurtarmak için hemen yola çıkarlar. Çocuğu son anda ölmek üzere iken kurtarırlar.İlyas Bazna filmin sonunda Almanlara da büyük bir oyun oynamış ve Almanlar 2.Dünya Savaşı’nı kaybetmişlerdir.

Filmin Fragmanı

Atatürk ölmeden önce 2.Dünya Savaşı’nın çıkacağını önceden tahmin etmiştir. İlyas Bazna’ya Türkiye’nin bu savaşa çekilmemesi için kendisine özel bir görev vermiştir.İlyas Bazna 2. Dünya Savaşı’nın kaderinin değiştiren tek Türk casus olarak tarihe geçmiştir.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kara Noel – Black Christmas

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ