Chernobly Mini Dizi İnceleme

  • 15 Ocak 2020
  • 402 kez görüntülendi.
Chernobly Mini Dizi İnceleme

Bilindiği üzere Çernobil Faciası tarihte bilinen en büyük facialardan biri. Böyle büyük bir olay olması sebebi ile hayli ilgi görmekte. Üzerinden yıllar geçse de popülerliğini yitirmeden üzerinde söyleşiler hatta dizi ve filmler yapılmakta. Bunlardan biri Chernobly.

Chernobly

Mini dizi kategorisinde karşımıza çıkan bu dizi, bir hayli sürükleyici.Senaristliğini Craig Mazin’in yaptığı bu dizi de yönetmen koltuğunda Johan Renck oturmakta. Zengin oyuncu kadrosunun kalitesi nedeni ile anlatılmak istenilenin biz seyirciye net bir şekilde aktarılmasında rolü büyük tabi ki. Sürükleyicliğin yanıdan tarih barındırması bu kadar büyük bir kitle edinmesinde bir hayli etkili. Dizi yakın tarihte yaşanan faciayı anlatır iken yeniden yaşanabileceği olgusunu izleyiciye aşılayarak izleyicinin daha da odaklanmasını ve deyim yerinde ise kılı kıpırdamadan izlemesini sağlıyor. Bu sayede bağlayıcılığıda elde eden dizi de bir diğer dikkat çekici unsur karakterlerin her özel anına şahit olmanız.

Şüphesiz normal bir dizi de yapılan favori karakter seçimi bu dizide bu özellik sayesinde seçim imkansız hale geliyor. Her karakterin empati kurulabilir olması izleyicinin diziye kendini daha yakın hissetmesine ve sanki o anı yaşıyor gibi tepki vermesine neden oluyor. Dizi de oyuncu aksanlarının rol yüzünden değiştirilmemesi istenerek doğallık bozulmamış. Oyuncuların özel hayatlarında ki aksanlarıyla konuşması izleyicide rol-dizi-gerçek bağlamlarını birbirine bağlıyor. Dizi gerçekleri abartmadan ve bozmadan yansıtarak tarihe dair akıcı bilgiler de veriyor denilebilir. Çernobil hakkında bugüne kadar duyduklarınızın yanında yaşananlara şahit olma imkanı bulmuş gibi hissediyorsunuz. Konusunun muazzam olması, oyuncu kadrosunun cezbedici derecede iyi olması ve değinmek gerekir ki görüntü yönetmenin becerisi sayesinde devamının olması istenen dizilerden. Fakat üzücü bir haber verelim dizinin yapımcı şirketi HBO dizinin devamının gelmeyeceğini açıkladı. Soyal medya üzerinden baskılara dayanabilir mi bilemiyoruz ama şimdilik kararlarından emin gözüküyorlar.

Dizi Kimler Tarafından Beğenildi? Kimler Beğenmedi?

Dizi evrensel hukuku anlatması açısından övgü alırken Ruslar tarafından olumsuz eleştiri aldığını da belirtelim. İmdb puanı bakımından “Breaking Bad ve Game of Thrones” gibi yapımlardan daha yüksek puan aldığını ekleyelim. Ayrıca sosyal medya paylaşımları incelendiğinde olayda terk edilen ve 1986’dan bu yana yerleşik bir yaşam bulunmayan Pripyat’a yapılan gezilerde ve sosyal medya paylaşımlarında diziden sonra artış olduğu görülebiliyor. Dizinin bu bakımdan ne kadar büyük bir kitleye ulaşıp beğenisini kazandığını tahmin edebilirsiniz. Diğer bir dikkat çeken bir diğer ayrıntı Ölüm Köprüsü adı verilen köprüye ve itfaiyecilere yer vermesi. Bİlindiği üzere patlamayı köprüden izleyen hiç kimse sağ kurtulamamış ve köprüye bu olayın ardından “Ölüm Köprüsü” adı verilmişti. İtfaiyeciler ise kendi canlarını hiçe sayarak müdahale ettikleri bu olayda 1 milyon Gama’ya maruz kalmıştı. Tabi ki itfaiyeciler de yaşamını yitirdi. Aldıkları radyasyon insan vücudunun dayanabileceği radyasyon miktarından çok fazla idi. Hala izlememişseniz bir an önce izlemelisiniz. Dizinin mini dizi olması sebebi ile devamının olmadığını bilmeniz izlerken sizi etkiler mi bilinmez ama sizde dizinin hayran kitlesi gibi sosyal medya paylaşımları ile dizinin devamı konusunda ısrar edebilirsiniz.

Ayrıca En İyi Korku Filmleri | Dehşet Verici Korku Filmleri Listesi | [Güncellendi] başlığıda ilginizi çekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ