2000’den sonra emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklisine 1.300 TL intibak ödemesi talebi sürüyor. Emekli maaşlarına yüzde 30 zam sonrası 2000 sonrası emekli olanlar da maaşlarında iyileştirme bekliyor. İntibak çıktığı takdirde emekli aylıkları eşitlenmiş olacak ve 2000 sonrasında çalışma hayatından ayrılanların maaşı artacak.

Aynı tarihlerde emekli olan ancak farklı maaş alanların mağduriyetinin giderilmesi için gözler intibak düzenlemesine çevrildi. Primlerin eşitlenmesiyle 2000 sonrası emekli olan kişilerin maaşları 1.300 liraya kadar artış gösterecek.


SGK sisteminde farklılık nedeniyle 2000 yılından önce sigorta primi olan ancak 2000 sonrasında emekli olan kişilerin maaşları, kendisinden önce emekli olan kişilere göre farklılık gösteriyor. Bir dönem gündeme gelen tek emeklilik sistemiyle bu farkların ortadna kaldırılacağı düşünülüyordu.


2008’den sonra emekli olanların da 2000’den sonra emekli olanlara karşı maaş farkı bulunuyor. Bu farkların giderilmesi ve maaşların eşitlenmesi için intibak talebinde bulunan kişilerin sayısı artıyor. Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemeyle maaşlar arasındaki farkın ortadan kaldırılması hesaplanıyor.


EYT düzenlemesi ve sözleşmeliye kadronun hayata geçmesiyle intibak beklentisi artmış durumda. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekliler için intibak düzenlemesi için çağrıda bulunmuştu.


Ergün, “EYT, emekli aylıklarına zam oranının yüzde 30’a yükseltilmesi, en düşük aylığın 5 bin 500 liraya çıkartılması adımları, intibak düzenlemesi ve bayram ikramiyesindeki artışla taçlandırılmalı. Milyonlarca emekli, intibak düzenlemesinin EYT düzenlemesiyle birlikte TBMM’ye sunulmasını dört gözle bekliyor. Bu adımın atılması, 2000 yılından sonra emekli olanlara rahat bir nefes aldıracaktır.” açıklamasında bulunmuştu.


Primlerin eşitlenmesi ve emekli olanlar arasındaki farkların giderilmesi için çalışmalar yapılırken, sosyal güvenlik uzmanlarına göre intibak düzenlemesiyle maaş farkı ortadan kalkacak.


Eğer düzenleme hayata geçerse 2000’den sonra emekli olanın aylığı tek kalemde 1.300 liraya kadar farklı olacak. Takvim’in haberine göre, tüm bu farklılıkların ortadan kaldırılması için ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışması bulunuyor.


fotoğrafı büyüt
fotoğrafı Paylaş
Bu çalışma ile emekli vatandaşların maaşları düzenlenecek, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurum farkları ortadan kalkacak. Aylıklar da gözden geçirilecek.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.