Hafta sonu siyaset gündemine bomba gibi düşen Akşener çıkışı, 6’lı Masa’yı dağıtmış, Akşener adaylık için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı masaya sürmüştü.

Masada bulunan liderler ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday olarak gösterdi. Bu kararın ardından masadan kalkan Akşener, adaylık çağrısında bulunduğu Yavaş ve İmamoğlu’ndan da veto yedi.

AKŞENER YAŞANANLARI ANLATTI
Yaşanan bu gelişmelerin ardından toplantıda neler yaşandığına ilişkin çok sayıda iddia ortaya atılırken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gazeteci Candaş Tolga Işık’a konuştu. Akşener, kendisine sorulan son 6’lı Masa toplantısında yaşananlarla ilgili dikkat çeken cevaplar verdi.

‘HERKES KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞINI DİLE GETİRDİ’
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şu sözlerle o günü anlattı:

“O güne kadar hiçbir şekilde Kemal Bey ya da başkası ‘Cumhurbaşkanı adayı’ ismi konuşulmamıştı. O gün masaya oturduk. Baktım ki benim dışımdaki herkesle Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı görüşülmüş, anlaşılmış. Söz en son bana gelene kadar herkes Kemal Bey’in adaylığını dile getirdi. Bana söz gelince ‘bizim anketlerde Yavaş ve İmamoğlu çıkıyor’ dedim.

‘SİNİRLENİP AYAĞA KALKTI’
Ama isterseniz ‘bir kamuoyu araştırması yapalım ona göre hareket edelim’ dedim. Sayın Kılıçdaroğlu kabul etmedi bu önerime hiddetlenip ayağa kalktı. Kendi adaylığının bugün ortak bir yazılı açıklamayla duyurulmasını talep etti. Ben de ‘partime sormadan böyle bir karar veremem’ dedim.

ADAY İSMİNDE DEĞİL ADAYLIK KONUSUNDA MUTABAKATA VARILDI
‘Siz imzalamayın o zaman biz imzalarız, duyururuz’ deyince ‘ben masadan kalkayım o halde’ dedim. ‘Siz bilirsiniz’ dedi. Ahmet Bey ve Ali Bey tansiyonu düşürmek için araya girdi. Ve aday isminde değil ama adaylık konusunda bir mutabakata varıldığına dair bir metne imza atıldı.”

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.