bunuizledinmi.com

Analiz: ‘Battleship’ filminden liderlik ilkeleri

47 views
02 Haziran 2021 - 18:58
[ad_1] 2012’nin en çok beklenen filmlerinden biri olan Battleship, dünyaya Amerika’nın sadece silah olarak değil, savaş stratejisi ve liderliği konusunda da ne kadar gelişmiş olduğunu gösterdi. Film ayrıca uzaylıların da onlar kadar savaşa girme ihtimallerini anlatıyor. Ama aynı zamanda milleti tehdit eden her şeyle savaşmaya ne kadar hazır oldukları da gösterildi. Aksiyon dolu olmasının yanı sıra, bir organizasyonu yönetmek için önemli olan bazı liderlik ilkelerini de sergiledi.

Hikaye, çok zayıf karar verme becerilerine sahip sıra dışı bir birey (Alex Hopper) ve her karışıklık yaptığında onu beladan kurtaran kardeşi (Stone Hopper) için kıçında bir ağrı hakkındaydı. Ta ki Amiral Shane’in kızı olan güzel bir kızı etkilemek için zorla tavuklu börek almak için bir mağazaya girdiğinde başına gelen son aksiliğe kadar. Alex, tatbikata katılmanın iyi bir alternatif olacağı ve hayatına öz değer katacağı umuduyla kardeşi Stone tarafından Donanmaya katılmaya zorlandı.

çukur dizisi final fragmanı yayınlandı mı? işte detaylar

Gezegene uzaylı saldırısından sonra, tatbikata katılan herkes korktu çünkü neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Ancak herkes için net olan bir şey var, egzersiz bitti ve orada olmadıkları ve hazırlanmadıkları gerçek dövüşe, gerçek dövüşe hazırlanmaları gerekiyor. Sonuç olarak, mürettebat panikledi, ancak kaptanlar sakin ve kararlı kaldılar, bu da onların emir vermelerini ve emirleri almaya ve uygulamaya devam etmek için mürettebatlarını tekrar yola koymalarını sağladı.

Milleti davetsiz misafirlerden korumak için kuru topraklarda hasara yol açmaya başladı ve böyle bir durum komutanlara saldırmaktan başka çare bırakmadı. Şimdi, kaptanlara saldırı emri vermek, gezegeni terörden korumak için tasarlanmış ancak yetersiz olan “muhribi” çalıştırmak için cesur askerler ve mürettebatlar için çok daha büyük bir talep gerektiriyor. Beklendiği gibi, okyanusta atanan kaptanların komutasındaki her gemi, tehdit edici ve beklenmedik düşmana hiçbir yerden saldırmak için füzeler ateşlemeye çalıştı. Başarısız oldu ve tam orada vurmak için böyle bir hareket, ancak daha sonra, sadece birkaç kurtulanla savaş gemilerini yönetenlerin hayatlarına mal olan korkunç bir fikir olduğu ortaya çıktı.

Daha sonra yeni kaptanın (Alex Hopper) komutasındaki gemiye atlayanlar arasında bir başka kaptan (Nigata) ve kötü bir şekilde ezilmiş bir “muhribattan” yaralananlardan bazıları vardı. Artık farklı kişiliklere ve kültürlere sahip, yani farklı fikirlere ve parlaklığa sahip gemi dahil edilmiştir. Artık savaş gemisinin yeni kaptanı olan Hopper, düşmanın gerçek yeteneklerini ve hedeflerini bilmeden, düşmana saldırmak için bir strateji formüle etmeye çalıştı. Ancak Kaptan Nigata, kendisinden daha iyi olan çok rekabetçi bir strateji önermek için içeri girdiğinde uzaylılara karşı planlarının işe yaramadığını biliyordu.

Yer değiştirme, Nigata’nın önerdiği ve kullanımındaki yılların deneyimine dayanarak açıkça etkili olduğunu iddia ettiği strateji. Herkesin çıkarına, Hopper ona şüphenin avantajını vermeye ve stratejinin nasıl çalıştığını açıklamasına izin vermeye karar verdi. Ve daha sonra, önerilen yaklaşımın sadece savaş gemisinde olanlar için değil, aynı zamanda korumaları onlara güven veren kuru karada olanlar için de ilginç ve faydalı olduğunu keşfetti.

Filmdeki senaryo, gerçek hayatta olanlara çok benziyor – şirketlerde ve organizasyonlarda. Bu makale, özellikle liderlikte bazı girişimcilik ilkelerine dikkat çekmeye odaklanmaktadır.

“Kaptan, benim sandalyem sizin sandalyeniz efendim!”

Gemideki hiçbirinin bunun nasıl olduğu hakkında hiçbir fikri yokken Su tahliyesi Uygulama çalışmasında, stratejinin ayrıntılarını duyduktan sonra, Kaptan Alex Hopper hiçbir fikir vermedi ve yaklaşımın düşmanı yüzde kaç kazanacağını sorgulamaya çalışmadı. Hopper, komutan olmanın gururunu ya da adamlarının düşünmeden ne diyeceğini umursamadı ve bir an için Kaptan Nigata’ya stratejiyi devralması için teslim oldu. Hopper, “Kaptan, benim koltuğum sizin koltuğunuz, efendim,” diye fısıldadı. Herkesin iyiliği için gururdan vazgeçmek için böyle bir cesaret eylemi hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu liderlik için bir gerekliliktir.

Bir CEO olan Gary Moulton, liderliği bir bitkinin büyümesi için gerekli besinlerle dolu bir toprağa sahip olmaya benzetiyor. Onun için girişimcilik – daha da önemlisi – bireyin büyümesine yardımcı olan ve sadece durgunluk değil, hızlı bir şekilde liderlik eden liderliktir. İyi bir lider olmak için önce iyi bir takipçi olmalı ve lider olduğunda liderliğin iyi bir takipçi olduğu gerçeğini kabul etmeye istekli olmalıdır. “ayağa kalk ve kenara çekil”, tam tersi değil. Yükselin, çünkü liderlerin birini yukarı çekmek için gerçekten güncel olması ve kenara çekilmesi gerekiyor, çünkü eğittiği kişilerin onun ayak izlerini takip etmesini ve onun gibi olmasını çok önceden beklemeleri gerekiyor.

Buna karşılık, uzmanlara göre, çok fazla şirket, kötü liderlik altında organizasyonlarında bir çalışma ortamı yaratmayı başarıyor ve bu sayede çalışanlarını ciddi şekilde etkileniyor ve daha sonra onları memnun olmayan çalışanlara dönüştürüyor. Kötü liderlik nedeniyle çalışanlar, iş kanunu tarafından kesinlikle yasaklanan ve ihlal edilen haksız yönetim uygulamalarına maruz kalmaktadır. Bu, herhangi bir organizasyonun iyi bir liderlik altında olmasının nedenlerinden biridir, aksi takdirde kaos ortaya çıkacaktır.

Tek hedefte ekip çalışması ve birlik

Organizasyonda kaostan kaçınmak için iyi bir lider, takım halinde çalışmayı bilmeli ve istekli olmalıdır. Belirli bir hedefe ulaşmak için ekip çalışmasını teşvik etmelidir! Kaptan Hopper emir vermenin yanı sıra ekipler halinde çalıştı ve içinde bulundukları krize yanıt olarak Kaptan Nigata’ya önerilerde bulunurken bu baskın oldu. Ve filmin izleyicilere sunduğu iyi bir ilke, bir takım olarak bir hedefe ulaşmanın tek başına stratejiler olarak son derece etkili olduğudur.

Örneğin insan kaynakları yönetimi alanında eğitim ve geliştirme, bir İK yöneticisinin bir organizasyonda gerçekleştirdiği önemli faaliyetlerden biridir. Şirket içinde çalışanların iş dinamiklerini ve verimliliklerini sağlamak ve her çalışanın uzun süre boyunca karşılaşmış olabileceği olası sorunlara karşı önlem almak için yapılır. Bununla birlikte, çalışanları yakından izleyen doğrudan veya ekip liderleri kendilerine talimat verildiği gibi çalışmazlarsa, eğitim ve geliştirme neredeyse hiçbir şey, zaman ve para kaybıdır. Bu nedenle, bir strateji ne kadar yararlı ve güçlü olursa olsun, birileri onu kullanmadan ve gerektiği gibi yapmadan tasarlandığı şekilde çalışmayacaktır. Gerçekte, birçok şirket hala bu çıkmazdan suçlu, zaman ve kaynak israf ediyor.

Sonuç olarak liderlik, “ayağa kalk ve kenara çekil” gururunuzu bir kenara bırakmak, dinlemek ve sizinkinden daha etkili ve verimli fikirler bulmak ve bir an için işe yaramıyormuş gibi görünen fikirlerinizi bir kenara bırakan parlak fikirlerle ekipler halinde çalışmak demektir.

[ad_2]
Borsa ile ilgili sitemize davetlisiniz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    istanbul hurdacı, ataşehir hurdacı, aksaray hurdacı, dudullu hurdacı, bostancı hurdacı ankara spa, ankara masaj merkezi istanbul hurdacı, kadıköy hurdacı, bostancı hurdacı ankara diş tedavisi günübirlik turlar