Abdullah Gül Karar gazetesine konuştu: Erdoğan ve AKP’ye din tepkisi

Karar Gazetesi’nden Mehmet Ocaktan’ın sorularına cevap veren 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’ye yönelik eleştirilerde bulunurken, ” Burada önemli olan şey şu, dini bir araç olarak kullanmaktan uzak durmak” ifadelerini kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iktidarın bir dinin temsilcisi gibi hareket ettiğini dile getirirken, “Eğer kendinizi bir dinin temsilcisi veya partinizi bir din partisi gibi sunmaya başlarsanız bütün bu yanlışlıklar, noksanlıklar sonunda dine atfedilir. Bu çok tehlikeli bir durum.” diye konuştu.

“BU ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM”

Karar Gazetesi’nden Mehmet Ocaktan’ın sorularını yanıtlayan Gül, şöyle konuştu:

“Dini tamamen hayatın dışında tutmak diye bir şey gerçekçi değil.
Burada önemli olan şey şu, dini bir araç olarak kullanmaktan uzak durmak.
Çünkü din, zamanların, mekanların çok ötesinde bir mevzu, inanç.
Siyaset ise konjonktürel bir yapı. Siyasetin doğasında başarılar olduğu kadar başarısızlıklar da var, bazen beyaza bilerek siyah deme durumları söz konusu.
Eğer kendinizi bir dinin temsilcisi veya partinizi bir din partisi gibi sunmaya başlarsanız bütün bu yanlışlıklar, noksanlıklar sonunda dine atfedilir.

Bu çok tehlikeli bir durum. Bu dinin anlatılmasına da, tebliğine de en büyük zararı veren büyük bir sorumsuzluk olur.

Yapacağınız şey, din özgürlüğünün önünde hangi engeller varsa kaldırmaktır. Bunun ötesinde dinin herhangi bir şekilde araçsallaştırılmasına asla fırsat vermemek gerekir. Dolayısıyla bu çok hassas bir konu, tarihte de bunun örnekleri çok”

“Enflasyonla çok kararlı, rasyonel, güçlü bir şekilde mücadele etmek için artık son vakit.” diyerek ekonomi konusunda da uyarılarda bulunan Abdullah Gül, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan sonra vakit kalmıyor seçime kadar. Yani birinci öncelik bu olması lazım. Enflasyonun ne olduğunu, enflasyonun nasıl büyük bir bela, kötülük, ahlaksızlık, hastalık olduğu ve bir kamu hırsızlığı olduğu gerçekten idrak edilmezse enflasyonla amansızca bir mücadele içerisine girilemez.”

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.