Ev Almak İsteyenlere Gece Yarısı Müjde Geldi
Daire alacaklara müjdeli haber! 81 il için yeni konut kredisi geliyor, İşte detaylar!

Artan ekonomik pahalılık halkın alım gücünü düşürmesi ile vatandaşların nerdeyse konu ihtiyacını gidermesi zorlaşmıştı. Bu zorluğu aşmak için hükümet konut almak için 81 il için yeni kredi imkanları sunmaya hazırlanıyor, İşte detaylar.

Hükümet konut fiyatlarının yüksek olduğu İstanbul gibi şehirler başta olmak üzere dar gelirli vatandaşların ilk konuta erişim imkânını artırmak için dört koldan harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konut arzının artması için 81 ilde yerel yönetimlerle birlikte hareket edileceği mesajını verirken, “Uygun maliyetlerle konut arzını artırmak durumundayız..

Arsa üretme, kamu-özel işbirliği üzerinde ilgili kurumlarımız kafa yoruyorlar. Önümüzdeki dönemde konut arzının arttığını göreceğiz” dedi.

HEDEF KİTLE DAR VE ORTA GELİR GRUBU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Orta Vadeli Program’ında dar gelirliye konut seferberliği start aldı.Hedef kitlesi dar ve orta gelir grubu aileler olup uygun ödeme koşulları ile kira öder gibi ev sahibi olmaları imkânı sağlanacak.

KONUT KREDİSİ DESTEĞİ BAŞLAYACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir kredilendirme sistemi üzerinde çalışıyor.

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek.

SOSYAL KONUTLARDA ÖNCELİK

Deprem bölgesinde hak sahibi vatandaşların en kısa sürede kalıcı konutlara ve işyerlerine kavuşabilmelerini sağlamak için yerinde dönüşüm uygulamaları da dâhil olmak üzere maliyet etkin programlar yürütülecek.

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılması, riskli konut sorununun çözümü ve şehirlerin afetlere dayanıklı ve daha sağlıklı hale getirilmesini desteklemek amacıyla rezerv alan ilan edilen Hazine taşınmazlarının uygulayıcı kuruluşlara devri sağlanacak.

Sosyal konut üretiminde afet riski yüksek olan bölgelere öncelik verilecek.

kaynak:bolgegundem.com

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.