bunuizledinmi.com

Emeklinin ikramiye zammını kimin engellediği ortaya çıktıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşık 14 milyon emekli ve hak sahibini ilgilendiren bayram ikramiyesinin geçen yıl olduğu gibi bin 100 lira olarak ödeneceğini açıklamıştı. AKP’ye yakın Türkiye Gazetesi’ne göre ‘ikramiye zammı bütçe itirazına’, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na takıldı.

Emeklinin ikramiye zammına Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçeyi gerekçe göstererek itiraz ettiği ve bu nedenle zamdan vazgeçildiği ortaya çıktı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşık 14 milyon emekli ve hak sahibini ilgilendiren bayram ikramiyesinin geçen yıl olduğu gibi bin 100 lira olarak ödeneceğini açıklamıştı. AKP’ye yakın Türkiye gazetesinin göre ‘ikramiye zammı bütçe itirazına’ takıldı.

Yücel Kayaoğlu imzalı habere göre, hem teşkilatlardan hem de emekli cephesinden telefon yağmuruna tutulan AKP milletvekilleri “Zor durumda kaldık. Beklenti oluşmuştu. Herkes bayram öncesi Meclis’te bir düzenleme bekliyordu ama olmadı. Sahadaki çalışmalarımız sırasında bu konuda çok talepler vardı. Şimdi vatandaşa karşı biz de sıkıntıya düşeceğiz. Hiç değilse 100-150 lira bir artış yapılabilirdi” değerlendirmesini yaptı. AKP milletvekilleri vatandaştan gelen tepkileri parti yönetimine de aktardı.

Artıştan vazgeçilmesinde Maliye Bakanlığı’nın maliyeti artıracağı ve bütçe dengelerini bozacağı gerekçesiyle yaptığı itirazın etkili olduğu belirtildi. Emeklilere verilen 1.100 liralık ikramiyenin iki bayram için maliyetinin 25 milyar lira olduğu, 100 liralık bir artışta bile maliyetin 3-3,5 milyar artacağı aktarıldı.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.